Description

Mimo swojego malowniczego położenia Orzysz nigdy nie zdobył sławy kurortu wypoczynkowego, ale zapisał się w pamięć Polaków, zwłaszcza tych starszych, jako miejsce stacjonowania „jednostki karnej” Wojska Polskiego.

W rzeczywistości był to 7 Oddział Dyscyplinarny Jednostki Wojskowej 1370, ale ze względu na charakter odbywanej tam służby, potocznie nazywano go „jednostką karną”. W latach 1971-1991 jednostka ta była postrachem dla wszystkich młodych ludzi odbywających zasadniczą służbę w Ludowym Wojsku Polskim. Do końca 1991 roku, w okresie funkcjonowania tej jednostki, karę służby w oddziale dyscyplinarnym odbyło około 30 tysięcy żołnierzy służby zasadniczej, którzy spędzali tam okres od jednego do trzech miesięcy. Podstawą skierowania żołnierza do pełnienia służby w tym oddziale było popełnienie wykroczeń w trakcie pełnienia zasadniczej służby wojskowej w jego macierzystej jednostce, a najczęściej było to samodzielne opuszczenie jednostki wojskowej, spożywanie alkoholu w czasie odbywania służby, a także rozwiązywanie problemów z użyciem rękoczynów. W skład oddziału wchodziły trzy kompanie dyscyplinarne i kompania zabezpieczenia.

Szkolenie w Orzyszu podporządkowane było zasadom obostrzonego regulaminu wewnętrznego, dotyczącego tego typu jednostki, a polegało m.in. na intensywnych zajęciach z taktyki, kilkudziesięciokilometrowych wymarszach (tzw. "Beczkach"), co ułatwiała bliska obecność poligonu oraz pracy fizycznej w miejscowej betoniarni. Ze względów bezpieczeństwa, na wyposażeniu żołnierzy odbywających tam karę, karabiny miały rozwierconą komorę nabojową. Żołnierze odbywający tam służbę potocznie zwani byli "Harcerzami" a po 40 dniach służby w oddziale "Tygrysami" (stąd nazwa odbywającego się corocznie Biegu Tygrysa).


Kesz założony został w pobliżu dawnej bramy jednostki karnej. Jest to bardzo specyficznie zamaskowane mikro - uważaj, żeby przypadkiem nie wyrzucić pojemnika razem z kamuflażem! Na pierwszych trzech znalazców czekają pamiątkowe certyfikaty. Powodzenia!

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
28.11.2017 (28.11.2017)
Cache nameJednostka karna Orzysz
HintW szczelinie.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device