Description

Jasień, to niewielka miejscowość, nieopodal której znajduje się rezerwat rzadko dziś występujących Cisów. Według inwentaryzacji z roku 2006 w rezerwacie rośnie około 1700 Cisów. Według relacji okolicznych mieszkańców w latach swojej świetności Jasień był prężnie funkcjonującą miejscowością. To za sprawą istniejącej tam huty szkła, założonej w 1823 przez Berka Fischmana.

To na jego rozkaz wycięto kilkadziesiąt tysięcy cisów rosnących na terenie dzisiejszego rezerwatu. Znajdowała się tu szkoła, tartak, młyn, a właściciel huty miał w planach poprowadzenie kolei z oddalonego kilkanaście kilometrów Radomska. Dziś zostało tu zaledwie kilka gospodarstw. W „centrum” miejscowości znajduje się pomnik poległych partyzantów (51º0,195N 19º34,345E). Samochodem do pomnika najlepiej dojechać żwirową drogą od strony północno zachodniej, mijając po drodze stawy rybne. Na zarośniętym terenie za pomnikiem znajdowała się wspomniana huta. Dziś nie ma po niej śladu. Przed pomnikiem rośnie drzewo z oznaczeniem czerwonego pieszego szlaku. Podążając szlakiem bez trudu dotrzemy do kesza. Po drodze można zauważyć charakterystyczny budynek (zamieszkały), w którym podobno mieszkał niegdyś właściciel huty. W pobliżu miejsca ukrycia znajdują się kolejne stawy, na których napotkać można Czaple, oraz inne ptactwo wodne. Za stawami zaczyna się teren rezerwatu.

 Kordy wskazują drzewo, pod którym należy szukać. Od pomnika do miejsca ukrycia prowadzi polna droga, przejezdna dla samochodów. Na teren rezerwatu sugeruję jednak nie wjeżdżać. Polecam na wycieczki rowerowe.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameJasień
HintZa drzewem ze szlakiem, lekko przysypany
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device