Description
Gryf Pomorski
Miejsce zakwaterowania partyzantów grupy dębogórskiej
O miejscu:
Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski” została utworzona w lipcu 1941 roku. W ramach działań konspiracyjnych prowadzonych na terenie północnej części Kępy Oksywskiej w lipcu 1943 roku powstała lokalna grupa partyzancka. Otrzymała nazwę „Dębogórska”, jako że działała w oparciu o wieś Dębogórze. Jej dowódcą został Bernard Grablowski, a podporządkowana była oddziałowi ze wsi Kielno, dowodzonemu przez por. A. Loepera.
Zadanie tej grupy polegało na ukryciu rekrutów i dezerterów z Wehrmachtu, w większości mieszkańców Dębogórza. W tym celu jesienią 1943 roku wybudowano ukrycie - starannie zamaskowany schron leśny. Schron miał konstrukcję drewniano-ziemną i zawierał dwie izby mieszkalne, które łączył korytarz z wnękami na ubikację i magazyn. Usytuowano go na północnym stoku płaskowyżu, niedaleko drogi Mosty - Kazimierz.
 
Plan schronu
Konspiratorzy składali meldunki o ruchach wojsk niemieckich na Kępie Oksywskiej, w gdyńskim porcie oraz na lotniskach w Rumi i Babich Dołach. Działalności sabotażowej i bojowej nie podejmowali. Jesienią 1944 roku, gdy grupa liczyła 13 partyzantów i 5 łączników, z komendy powiatowej nadszedł rozkaz rozproszenia się. Nastąpiło to po dwóch nieudanych niemieckich obławach, zapowiadających nasilenie akcji przeciwpartyzanckich. Wszyscy partyzanci przeżyli do momentu  wyzwolenia spod okupacji, a opuszczony schron został przypadkowo odkryty przez Niemców podczas kopania rowów przeciwpancernych „twierdzy Gdynia”.
 
Ciekawostką jest, że partyzanci zarzekli się w czasie wojny, że jeśli przeżyją ufundują kapliczkę w rodzinnym Dębogórzu. Partyzanci, jako, że wszyscy przeżyli, po wojnie wypełnili swoją obietnicę i w 1947 roku ufundowali kapliczkę dziękczynną poświęconą Najświętszej Maryi Pannie, za przeżycie II wojny światowej.
 
Dzisiaj w leśnym ustroniu, w którym zbudowano schron, zostało zapadlisko oddające narys „bunkra”. Obok znajduje się kamień pamiątkowy z tablicą informacyjną i niewielka kapliczka.
 
O skrzynce:
Skrzynka znajduje się w pobliżu pomnika, pod współrzędnymi.
 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameGryf Pomorski
HintDziupla, nisko
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device