Description

Klasztor Sióstr Służebniczek NMP w Bieruniu Starym

Za www.encyklo.pl :10 marca 1910 Ojczyste Stowarzyszenie Kobiet (Vaterländischer Frauenverein) w Pszczynie zwróciło się z pismem do Domu Generalnego Sióstr Służebniczek w Porębie k. Góry św. Anny z prośbą założenia placówki w Bieruniu Starym. 9 marca 1911 Ministerstwo do Spraw Wyznań i Oświaty zezwoliło na otwarcie placówki sióstr służebniczek w Bieruniu Starym. Wprowadzenie sióstr odbyło się 4 kwietnia 1911. Mieszkanie sióstr urządzono w parterowym domu będącym własnością proboszcza. Siostry zobowiązywały się do pielęgnacji chorych w mieście i okolicy. Siostry miały ściśle współpracować z miejscowym lekarzem i w porozumieniu z przewodniczącą pszczyńskiego stowarzyszenia. Zakonnice miały także za zadanie dostarczać lekarstwa i materiały opatrunkowe najbiedniejszym mieszkańcom Bierunia. Siostry uzyskały także zgodę na prowadzenie szkółki robót ręcznych dla dziewcząt. Przez cały okres międzywojenny, aż do wybuchu II wojny światowej, siostry prowadziły apostolstwo wśród młodzieży żeńskiej. Po pierwszej wojnie światowej i po przyłączeniu Górnego Śląska do Polski dom zakonny sióstr służebniczek włączono do nowo utworzonej Prowincji Katowickiej, której siedzibę ustanowiono w Panewnikach. 3 listopady 1928 siostry otwarły przy klasztorze przedszkole. "

Grota Maryjna przy klasztorze

"Na wiosnę 1931 roku przystąpiono do budowy nowego klasztoru. Budową klasztoru kierował ówczesna przełożona s. Jukunda Olszok. Dzięki jej inicjatywie została wybudowana w ogrodzie klasztornym grota Matki Boskiej. Jej poświęcenia dokonał w październiku 1934 roku kan. Karol Mathea, duchowy opiekun zgromadzenia."

Więcej zdjęć klasztoru i groty jest dostępnych na stronie Parafi św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu.


Skrzyneczka zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie furty prowadzącej do Groty Maryjnej, dostępna z poza terenu klasztoru.

Prosimy o dyskretne podejmowanie kesza z uwagi na charakter miejsca oraz przez szacunek dla modlących się przy grocie wiernych. Podczas zakładanie skrzynki spotkaliśmy proszących o łaski parafian w bardzo późnych godzinach nocnych.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameGrota Maryjna w Bieruniu
HintNa wysokości 30-35cm
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device