Description

Pochodzące z VI-VII wieku grodzisko (pozostałość po grodzie) w Szeligach jest uznawane za relikt najstarszej słowiańskiej osady obronnej na ziemiach polskich. Gród został wzniesiony na naturalnym stromym cyplu doliny rzeczki Słupianki. Fachowcy potrafią rozpoznać tu reszki wału, fosy oraz wewnętrznego majdanu. Dla pozostałych jest to niezwykle malownicze miejsce z ciekawą historią. Zainteresowani na pewno z chęcią przeczytają artykuł profesora Wojciecha Szymańskiego z 1962 roku. Według niego umocnienia miały charakter raczej prowizoryczny, a mieszkańcy opuścili gródek w pośpiechu, zaskoczeni nagłym pożarem. Makietę grodu można obejrzeć na bardzo ciekawej wystawie "X wieków Płocka" w płockim Muzeum Mazowieckim.

Ponieważ grodzisko jest położone na terenie prywatnym (o czym nie dają zapomnieć umieszczone z każdej strony tabliczki), pojemnik umieściłem na drugim brzegu Słupianki, skąd wyniosłość grodziska jest doskonale widoczna. Przy okazji można tam podziwiać ślady bobrów, które na rzeczce zbudowały kapitalną tamę. Kesz znajduje się tuż obok tamy, w pniu rosnącego nad rzeką drzewa. Nie ma potrzeby schodzić ze skarpy.

Do kesza najłatwiej dostać się ze Słupna ulicą Kościelną, potem prosto leśną drogą aż do skrzyżowania z ulicą Do Grodziska, która jest tak naprawdę zwykłą ścieżką, ale jest na szczęście zaznaczona na niektórych mapach. Pojemnik umieszczony jest kilka metrów w górę rzeki od metalowego mostka przerzuconego przez Słupiankę.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
28.11.2017 (28.11.2017)
Cache nameGrodzisko w Szeligach
Hintnisko, w załamaniu kory
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device