Description

Na wierzchołku Góry Grodzisko Pańskie (462 m n.p.m.) w okresie średniowiecza wybudowano rozległy gród, którego powstanie datowane jest na XIII/XIV wiek. Grodzisko to miało być najsilniejszym ogniwem  systemu obronnego rozciągającego się od Smolenia po Strzegową. W skład owego sytemu obronnego wchodziły: zamek w Smoleniu, Grodzisko Pańskie oraz wieża na Biśniku. Budowany był również czwarty punkt na Skałach Zegarowych, jednak nie został on ukończony. Gród został zniszczony w wyniku pożaru i już nigdy nie podjęto próby jego odbudowy.

Najstarsze znaleziska z Grodziska Pańskiego pochodzą z okresu paleolitu. Są to wyroby wykonane przez dawnych myśliwych. Ponadto znaleziono tu przedmioty pochodzące z epoki neolitu oraz ślady ludności kultury przeworskiej (III – IV wiek n.e.).

Ciekawego znaleziska dokonano w jaskini położonej na obszarze Grodziska Pańskiego. Istniała tam pracownia fałszerza miedzianych solidów Jana Kazimierza. Znaleziono tam kilkanaście krążków menniczych oraz ścinki blachy.

 

Obecnie znajdują się tam dwa punkty widokowe z których roztacza się widok m.in. na skały zegarowe i zamek w smoleniu. Kesz ukryty pod nogami, zamaskowany kamyczkami. W keszu certyfikat FTF dla pierwszego znalazcy i parę drobiazgów.

 

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameGrodzisko Pańskie
HintSkrzynka ukryta pod mostkiem
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device