Description

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mirocinie Dolnym w gminie Kożuchów, w powiecie nowosolskim (województwo lubuskie). Kościół filialny parafii pw. św. Jerzego w Mirocinie Górnym, dekanat Kożuchów, diecezja zielonogórsko-gorzowska.

Historia - zbudowany na wzniesieniu w zachodniej części wsi kościół gotycki powstał w końcu XIII w. nosząc wówczas wezwanie św. Andrzeja. W roku 1271 wieś jaki i zapewne kościół przekazany został przez księcia głogowskiego Konrada pod patronat zakonowi żeńskiemu z Nowogrodu Bobrzańskiego. Do połowy XV w. kościół należał do parafii w Mirocinie Górnym. Samodzielna parafia utworzona została po 1522 r. W końcu XIX w. świątynia popadła w ruinę z powodu opuszczenia. Do dziś kościół przetrwał w stanie praktycznie niezmienionym, remont generalny przeszedł w roku 1946). W 1948 świątynie poświęcono i ponownie włączono do parafii w Mirocinie Górnym. Ponownego remontu dokonano w końcu XX w.

Architektura - jest to jednonawowa, bezwieżowa bryła z kamienia i rudy darniowej, z prostokątnym prezbiterium i dobudowaną od strony północnej zakrystią. Nawa będąca szerszą od prezbiterium dobudowana została w czasie późniejszym. Obie części posiadają osobne wejścia od strony południowej, przez dwa ostrołukowe, ceglane portale. Do XIX w. kościół posiadał drewnianą dzwonnicę, w której znajdowały się dwa dzwony z 1523 r. i 1615 r. Kościół przykryty jest dachem dwuspadowym, a nad zakrystią pulpitowym. Okna kościoła ostrołukowe z rozglifieniem obustronnym. Na szczególną uwagę zasługują średniowieczne okucia drzwi z motywami zwierzęcymi. Całość otacza kamienny mur z XV wieku.

(Informacje pobrane z http://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_pw._NMP_w_Mirocinie_Dolnym)

Początkowa zawartość skrzynki:

- Logbook

- 2 ołówki (jeden nie na wymianę)

- 2 pochłaniacze wilgoci (nie na wymianę)

- fanty + geokret

Przydatne informacje:

Skrzynkę można podejmować codziennie. Msza święta odbywa się tylko w niedzielę o godzinie 11:00. Ze względu na zabytkowy charakter miejsca, okoliczni mieszkańcy są przyzwyczajeni do turystów.

Wejście na teren kościoła jest jak najbardziej dozwolone, pomimo tego, że przednia brama wejściowa jest zamknięta (jedynie na zasuwę). Widok osoby skaczącej przez mur też nie powinien nikogo z wioski zdziwić ;-)

Podane współrzędne wskazują na teren kościoła (współrzędne według mapy google.pl, jednak skrzynka jest zdecydowanie GPS Free).

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameGNZ-001 Kościół w Mirocinie Dolnym
HintPomiędzy pierwszym a drugim ściętym drzewem, od lewej. Szukaj w murze.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device