Description

Górka na mapie nazwana jest Górką św. Rocha, patronuje on kościołowi na niej postawionemu. W rzeczywistości górka nosi nazwę Góra Zgody - 31 lipca 1666 roku podpisano na niej ugodę, dzięki której skończyła się wojna domowa (spotkały się tu dwie armie, króla Jana Kazimierza oraz marszałka wielkiego koronnego i hetmana polowego, Jerzego Lubomirskiego). Na pamiątkę tych wydarzeń postawiono kaplicę. Miejsce to słynęło z cudownych uzdrowień. Za cudowne odzyskanie zdrowia przez proboszcza Nieporskiego w 1737 r. przybyły tu relikwie Świętego Krzyża. W czasie I wojny światowej obiekt spłonął. W latach 1922-28 wybudowano nowy, jednonawowy kościół pw. św. Rocha (projekt). Nie dane mu było dotrwać do dzisiejszych czasów, spłonął on w 1947 roku od uderzenia pioruna, a odbudowano w 1956 roku. Na pamiątkę zniszczeń w czasie I wojny, w południową ścianę wmurowane sią pociski artyleryjskie.

Na tyłach kaplicy znajdowała się pustelnia. Funkcjonowała ona również po drugiej wojnie światowej. Ostatnim pustelnikiem był Ignacy Piotrowski (zm. 1970 r.). Jego grób odnajdziecie na terenie zbiorowej mogiły poległych w I i II wojnie światowej za kościołem. Pustelnię odbudowano w 2004 roku.


Skrzynki szukaj przy pustelni. Maskujcie tak, by nie była zakopana. W razie braku elementów maskujących, trzeba się wybrać po nie do pobliskiego zagajnika :)

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameGóra św. Rocha
HintKomin, daszek, nisko, kamien.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device