Description

KESZ. Zmierzając na współrzędne zachowaj ostrożność, gdyż możesz natrafić na pionowe ekspozycje. Wszystko zależy od drogi jaką obierzesz. Kordy wskazują wejście do wartowni. Najlepiej zachowana i najbezpieczniejsza część budowli. Szukaj w środku. Ukrycie klasyczne na pewnej wysokości.

Fort 47 1/2 Sudół powstał w latach 1895 - 1897. Jego zadaniem była blokada bojowa doliny Sudołu Dominikańskiego, wtopionej pomiędzy górujące pozycje Fortu 47 Łysa Góra i Fortu 47a Węgrzce oraz Fortu 48 Batowice i Fortu 48a Mistrzejowice. Takie usytuowanie pozwalało na skuteczną obronę całej doliny rzecznej. Fort nie uczestniczył w działaniach wojennych obu wojen światowych. Prawdopodobnie został rozbrojony najpóźniej w czasie II wojny światowej.

Obiekt posiadał nietypowy, półtorakondygnacyjny blok koszar szyjowych; lewą stronę miał parterową, prawą piętrową, wał artyleryjski znajdował się w części piętrowej. Stanowiły go dwie wieże pancerne oraz jedna obserwacyjna, położona bliżej osi Fortu. Przed wałem widać spłaszczony stok; jego cechą jest mały kąt nachylenia a jednocześnie silne wydłużenie zewnętrznego stoku wału, będącego przedpiersiem stanowisk strzeleckich. Dolna część stoku była z reguły dodatkowo umocniona kratą forteczną lub zasiekami z drutu kolczastego. Wydłużony stok wału spłaszczonego, dochodzący do samego przeciwstoku, pozwalał na eliminacje kaponier w obronie bliskiej Fortu.

Około roku 1950 w ramach akcji niszczenia fortów krakowskich budynek koszarowo-bojowy w części wysadzono. Pozostały z niego fragmenty w pełnej wysokości dwóch kondygnacji a także część pomieszczeń z niezachowanymi wieżami pancernymi przyległych do ściany czołowej. Przetrwał również, choć bez wyposażenia pancernego, kojec bramy oraz w całości partie ziemne.

Był to jeden z najmniejszych fortów tego typu w Twierdzy Kraków.

 

Źródło: http://www.gk.strefa.pl/fort4712.html , https://pl.wikipedia.org/wiki

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
04.03.2018 (04.03.2018)
Cache nameFort pancerny 47 1/2 SUDÓŁ
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device