Description

Fort Gerharda został udostępniony zwiedzającym w 2001 r. Organizatorzy zadbali o ogólnowojskowe środki wzmagające doznania turystów. Wejścia strzeże wartownik w cesarsko-niemieckim mundurze, wyposażony w broń z epoki. Do wstępu na teren upoważnia przepustka-bilet, wydana w schronie przy wartowni nr 1. Na trasie zwiedzania znajdują się najciekawsze obiekty fortu, w tym przejście podziemną trasą, prowadzącą jego kazamatami. Zwiedzający są świadkami "wystrzałowego" pokazu obsługi XIX-wiecznego działa. Turystów regulaminowo musztruje sam komendant z bujnymi faworytami, monoklem w oku i pruską pikelhaubą na głowie. Równie mocne atrakcje czekają tych, którzy zdecydują się na spacer do pozostałych, wolińskich obiektów twierdzy. Do baterii nadbrzeżnych oraz do pochodzących z okresu II wojny światowej schronów baterii przeciwlotniczej i wieży dowodzenia zwanej "Dzwonem" poprowadzono znakowany Szlak Fortyfikacyjny. Warto go przejść "pod dowództwem" przewodnika z Fortu Gerharda.

Do Fortu Wschodniego prowadzi przez las pokrętna droga nazwana ulicą Ku Morzu. Niestety nie jest możliwy krótszy dojazd z centrum Warszowa, przeszkodą są niedostępne tereny portowe. Fort czynny jest dla zwiedzających od godz. 9 do zmierzchu.

Nad uznamskim brzegiem Świny zwiedza się Fort Anioła - rotundę, której nadano nazwę z racji podobieństwa do rzymskiego Zamku Świętego Anioła, oraz Fort Zachodni. Do obydwu obiektów prowadzi biegnąca wzdłuż brzegu ulica Jachtowa. Fort Zachodni czynny jest w sezonie od 9 do zmierzchu. Fort Anioła zaprasza w godz. 9-18 (po sezonie w godz. 10-15.30).

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
04.03.2018 (04.03.2018)
Cache nameFort Gerharda
HintObok wielkiego pnia
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device