Description

Granat ET-40 Filipinka

Filipinka (używano także nazw: ET-40, Perełka, Wańka) – polski ręczny granat zaczepny produkowany w warunkach konspiracyjnych przez wytwórnie Armii Krajowej.

Granat Filipinka po lewej

Granat ET-40 po lewej

Dane techniczne

     Wysokość:                          95 mm

     Średnica:                             52 mm

     Materiał wybuchowy:     szedyt trotyl

     Typ zapalnika:                   uderzeniowo-bezwładnościowy

Granat Filipinka był ręcznym granatem zaczepnym. Korpus granatu początkowo stanowiła ebonitowa puszka w kształcie walca o średnicy 52 mm i wysokości 95 mm, później puszka ebonitowa została zastąpiona tłoczoną puszką z blachy stalowej.

Granat wypełniony był szedytem (materiałem wybuchowym produkowanym w warunkach konspiracyjnych na bazie chloranu potasu) oraz w niewielkich ilościach sproszkowanym trotylem lub brytyjskim plastikiem. Wybuch był inicjowany przez zapalnik uderzeniowo-bezwładnościowy.

Ręczny granat zaczepny Filipinka został skonstruowany w 1940 roku przez Edwarda Tymoszka – pirotechnika pracującego przed wybuchem wojny w wytwórni amunicji nr 2 w Rembertowie.

Granat produkowano od czerwca 1940 roku w jego mieszkaniu w Rembertowie przy ul. Batorego. Nadano mu oznaczenie ET-40, lecz bardziej przyjęła się nazwa "Filipinka" pochodząca od pseudonimu konstruktora (Filip Tarło). Znany też był pod nazwą "Wańka", co wiąże się z używanym od połowy 1941 roku oznakowaniem granatu rosyjskimi literami "ДУГ" (skrót od diesantnaja udarnaja granata), mającymi sugerować, że jest on pochodzenia radzieckiego.

Granaty były produkowane do 1944 roku i łącznie wykonano około 240 000 sztuk. Filipinki były powszechnie używane przez oddziały AK w ich akcjach bojowych, przez cały okres wojny.

Źródło: pl.wikipedia.org
Skrzyneczka ukryta pod podanymi współrzędnymi, w pobliżu rowu przeciwczołgowego (w przypadku nadjechania czołgu granat można spokojnie wykorzystać Wink). Koordynaty powinny być dokładne ale gdyby był jakiś problem spowodowany przez pogodę lub wysokie drzewa znajdujące się w pobliżu dodaje spoiler.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameFilipinka
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device