Description

Zapraszam na wycieczkę do Tarzec. Tarce to niewielka wioska zwana "Perłą ukrytą wśród Lasów", położona na wschód od Jarocina w odległości około 7 km od centrum miasta. Pierwsza wiadomość o Tarcach pochodzi za 1293 roku, kiedy to osada należała do komesa Tarcinusa, któremu to Przemysław II nadał Ostrów nad Prosną. W latach 1395 - 1399 właścicielem Tarzec był Nikolaus Tharszewski, a pierwotna nazwa osady brmiała Tharszyce. W późniejszym czasie uległa skróceniu na Tarce. Ważną datą w historii Tarc był rok 1871 kiedy to hrabia Gorzeński - ówczesny właściciel majątku - wybudował pałac, który od połowy XXw ulegał systematycznej dewastacji. W chwili obecnej w odnowionym pałacu - do odwiedzin którego serdecznie zachęcam znajduje się restauracja. 

Figurka Matki Boskiej z Lourdes w poblizu której ukryta jest skrzynka umejscowiona jest w centralnej części parku, tuż, za czwartym stawem, na niewielkim wzniesieniu. Aniela Gorzeńska, żona Zbigniewa Gorzeńskiego postawiła w 1920r. figurę , jako wotum za szczęśliwy powrót męża z Powstania Wielkopolskiego i poprawę wzroku po pielgrzymce do Lourdes. 

Z tą figurą łączy się ciekawa historia z czasów II Wojny Światowej. w 1940r Niemcy zrzucili figurę z postumentu, lecz następnej nocu mieszkańcy Tarc zabrali przewrócony posąg i ukryli w mieszkaniu jednego z konspiratorów gdzie szczęśliwie przetrwała do końca Wojny.

Dojazd:

Samochód polecam zostawić na parkingu przed Pałacem oraz odbycie krótkiej - około 15 minutowej wycieczki. Po pomyslnym keszowaniu zachęcam do odbycia spaceru po parku poruszając się malowniczymi ścieżkami wśród drzew.

Dla poruszających się na dwóch kółkach skrzynka jest osiągalna z "każdej" strony. Przypałacowy park przechodzi płynnie w lasy którymi możemy dojechać do okolicznych miejscowości np Wilkowyja, Kadziak, Łuszczanów, Lubinia Mała. 

Skrzynka:

Skrzynka to niewielki pojemnik ukryty w promieniu 10m od figury Matki Boskiej. W chwili założenia zawierała:

   •    Geokret Speedway

   •    Brelok "kostka do gry"

   •    Szklane kulki (2 szt)

   •    Brelok "piłka do metalu"

   •    Piłka "gumiak-ściskacz" :)

   •    Certyfikaty FTF, STF, TTF dla pierwszych odwiedzających

Osoby niepełnosprawne:

Dotarcie do skrzynki osobom niepełnosprawnym nie powinno sprawiać trudności, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że w drodze do skrzynki mozna napotkać na niewielką górkę, pod którą przyda się pomoc osoby trzeciej. Można ominąć górkę skręcając z duktu prowadzącego od leśniczówki odpowiednio wcześniej w leśną ścieżkę obok kapiczki zamocowanej na drzewie. Podjęcie skrzynki u osób niepełnosprawnych ruchowo z racji umiejscowienia figurki - lekko pofalowany teren - może wymagać pomocy.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameFigura Matki Boskiej z Lourdes w Tarcach
Hintszukaj wewnątrz pnia
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device