Description

W 1765 r. położono kamień węgielny pod budowę kościoła ewangelickiego w Pokoju, któremu nadano imię księżnej Zofii. Budowę ukończono i poświęcono świątynię w roku 1775. Wewnątrz znajdują się takie obrazy jak: "Przemienienie pańskie" i "Ostatnia wieczerza" Beuthesa oraz "Zmartwychwstanie" i "Przemienienie" Ernsta. W 1816 r. do parafii ewangelickiej należało 1382 wiernych. W 2012 r odnowiono elewację budynku co nadało świątyni piękny wygląd. Obok kościoła znajduje się cmentarz ewangelicki z cennymi zabytkowymi nagrobkami. Między innymi: neoklasyczny grobowiec nadleśniczego Henryka von Burgsdorfa, grobowiec księżnej Amalii zu Hohenlohe-Langenburg, oraz nagrobek pastora Hugona Pudella. Widać, że parafia ciągle żyje. Na cmentarzu obok starych, zabytkowych nagrobków, gdzie trudno już coś odczytać znajdują się miejsca niedawnych pochówków. Warto wejść do środka i pooglądać.

Więcej o parafii ewangelicko - augsburskiej w Pokoju można przeczytać np. tu.

 

Kesz to spontaniczny mikrus ukryty na kordach podczas zdobywania parku w Pokoju. Tutaj należą się podziękowania dla jemiolki, bez której ten kesz by nie powstał. To ona wysupłała logbook ze swojej keszerskiej saszetki, potem go wypełniła i wpisała mnie jako właściciela. Stukrotne dzięki .

Miejsce ukrycia w/g mnie intuicyjne, Raczej prędko w tym miejscu się nie zjawię, więc jeśli jesteś pewny, że skrzynka zaginęła i jeśli masz ochotę, śmiało zrób reaktywację . Powodzenia!

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
04.03.2018 (04.03.2018)
Cache nameEwangelicy w Pokoju
HintW piątym od furteczki, którą można wejść na cmentarz. Wygodniej podejmować od wewnątrz.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device