Description

    Kesz właściwie powinien nazywać się "Stacja w Hajnówce", ale chyba dworzec jest w tytule logbooka niech więc tak zostanie. Przez Hajnówkę przechodzą dwie linie: nr 31 Siedlce - Siemianówka i 52 Lewki - Białowieża Towarowa. Ważniejsza jest ta pierwsza linia, bo po niej prowadzony jest międzynarodowy ruch towarowy. Druga linia jeszcze niedawno była nieczynna, poza krótkim odcinkiem z Hajnówki do Nieznanego Boru. W latach 2017-2018 przeprowadzono remont linii na odcinku Lewki - Hajnówka, niestety pozostała część w kierunku Białowieży nie nadaje się do jazdy. 

    Kolej w Hajnówce pojawiła się w 1894r. w związku z planowaną wizytą cara Aleksandra III w Białowieży. Z istniejącej linii Kowel - Grajewo, w Lewkach w ciągu 55 dni wybudowano odgałęzienie na Hajnówkę. Tu tory się kończyły i resztę drogi do Białowieży trzeba było pokonać innym środkiem transportu. W 1897r. linię przedłużono do Białowieży, a w Hajnówce powstał drewniany dworzec. W latach 1905 - 1906 w Hajnówce pojawiła się druga linia: Siedlce - Bołogoje. Miasto zyskało murowany dworzec, a stacja stała się węzłową. Jej znaczenie podkreślało istnienie parowozowni, wieży ciśnień i składu opału do parowozów. Stacja z zawieruchy I wojny światowej wyszła bez większych strat. Niestety w czasie II wojny światowej wycofujący się Niemcy zniszczyli stację, w tym budynki dworca. Prze wiele powojennych lat funkcję dworca pełnił niewielki drewniany budynek. W 1986r. wybudowano nowoczesny jak na tamte czasy dworzec. Niestety wraz z regresem który dotknął polską kolej na przełomie XX i XXIw. dworzec podupadł. W 2010r. zamknięto kasy, a obecnie jest on całkiem nieczynny. Część okien zabitych jest dyktą, szyby które przetrwały stają się celem wandali. Sama stacja mimo istnienia linii do granicy państwa jest dość senna. A ma potencjał, około 20 torów, 4 perony,  tyleż samo krawędzi peronowych i rampy. Niestety tory bocznicowe już nie istnieją.

 

    Kesz to niewielki pojemnik 0,2l. Nawet specjalnie nie schowany, choć pewnie w okresie wegetacji roślinnej dojście będzie utrudnione. Żeby znaleźć pudełko nie trzeba przekraczać żadnych torów.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
13.02.2019 (13.02.2019)
Cache nameDworzec w Hajnówce
HintTo będzie znak sygnał, ale taki nie za bardzo używany. Na wysokości ok. 1,5m.
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device