Description
Zbąszynek powstał w latach 1923-1939 jako Neu Bentschen (Nowy Zbąszyń), niemiecka osada i placówka celna, przy stacji granicznej. Lokalizacja nie obyła się bez trudności, gdyż pierwotna koncepcja budowy stacji w okolicy Dąbrówki Wielkopolskiej została zmieniona na skutek problemów z wykupem gruntów pod zabudowę. Ostatecznie osadę wybudowano na polach wsi Kosieczyn. W okresie międzywojennym stworzono dużą i nowoczesną infrastrukturę kolejową oraz kolonię wg koncepcji miasta-ogrodu (projektantem był Friedrich Veil). Neu Bentschen w tym okresie zamieszkiwali w przeważającej większości Niemcy pracujący na kolei. W osadzie istniały dwa kościoły (wzniesione w 1929 roku w stylu charakterystycznym dla okresu międzywojennego, drukarnia należąca do Carla Albrechta, dom kultury (Deutsches Haus), szkoła, poczta oraz bank. Administracyjnie kolonia należała do powiatu międzyrzeckiego.
[źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zb%C4%85szynek]
 
 

Lokomotywa Tp3 była budowana dla pruskich kolei pod symbolem G8. Jej twórcą był wybitny niemiecki konstruktor Robert Garbe. Była to pierwsza lokomotywa parowa produkowana seryjnie, w której zastosowano przegrzewacz pary. W latach 1906–1913 wyprodukowano 1054 maszyny tej serii. Po 1918 roku na PKP eksploatowane były 84 parowozy serii G8. Po 1945 roku na polskich kolejach pozostało tylko 45 maszyn tego typu. Po skreśleniu z ewidencji PKP w 1970 roku, jako jedyny egzemplarz przekazano ją do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, skąd ostatecznie trafił do Zbąszynka. Parowóz Tp3 - 36 powstał w Hanowerze w 1913 roku

[źródło: wikipedia.com, materiały informacyjne w Zbąszynku]

 

[źródło: wikipedia.com]

 

------------------

 

Co do kesza:

Jest to niewielki magnetyk skryty przy lokomotywie, kordy i zdjęcie spoilerowe powinny wystarczyć do odnalezienia. Dla pierwszych trzech przewidziałem certyfikaty, do przekazania osobiście lub pocztą. 

 

Powodzenia!

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Information
07.03.2018 (07.03.2018)
Cache nameDworzec Zbąszynek - Lokomotywa
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device