Description

Pierwsze wzmianki o Kampinosie pochodzą z roku 1377. Kampinos ma swą ciekawą ale i bolesną historię.

Obecnie to wieś w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, godna odwiedzenia. Ja chcę przedstawić tu dwór ziemski usytuowany w centrum miejscowości.

Dwór został zbudowany dla Adama Brońca w II połowie XIX wieku. Na przestrzeni lat miał wielu właścicieli.

Zarówno dwór, jak i przyległy teren są obiektami Pamięci Narodowej.

W dniu 29 września 1794 roku miał tu miejsce zjazd obywateli Ziemi Sochaczewskiej na którym podpisano akces przystąpienia ludności do Powstania Kościuszkowskiego.


W czasie Powstania Styczniowego w 1863 r. mieścił się tu sztab powstańczy N. Romanowskiego i Z. Padlewskiego a w czasie okupacji - placówka żandarmerii hitlerowskiej terroryzująca okolicznych mieszkańców.


W alei prowadzącej do dworu odbywały się egzekucje. Otaczający posesję zabytkowy park stał się mogiłą dla wielu istnień ludzkich. Po wojnie dworek był własnością PTTK a w ostatnich latach XX wieku stał się własnością prywatną, niestety niedostępną do zwiedzania.

Na ścianie dworu znajdowała się tablica, na której między datami 1863 i 1933 widniało godło państwa, a poniżej następująca treść: W tym dworze ongiś pp. Łaszczyńskich w 1863 r. mieścił się główny sztab powstańczy N. Romanowskiego i Z. Padlewskiego. Tu organizowano młodzież w oddziały powstańcze. Stąd szły dyrektywy na województwo. Pamięci tych, co wśród cierpień i niedoli sztandarom wierni pozostali, w 70-tą rocznicę powstania styczniowego Polskie Towarzystwo Krajoznawcze oddz. Sochaczew tablicę tę ufundowało.

Przed dworem zajdował się pomnik ku czci poległych i zamordowanych w latach 1939–1945 żołnierzy AK, GL i AL odsłonięty w roku 1985. Obecnie przeniesiony na życzenie właścicieli dworu na cmentarz w Granicy.

Jako ciekawostkę dodam, że 15 września 1968 r. wieś Kampinos została odznaczona Krzyżem Grunwaldu III klasy za patriotyczną postawę mieszkańców w czasie II wojny światowej i wcześniej.

Mieszkańcy Kampinosu czynnie uczestniczyli w działaniach Grupy Kampinos AK jak i Powstaniu Warszawskim.

Sam kesz ukryty jest poza terenem dworu i parku, przy polnej drodze (i żółtego szlaku) ukrytej pośród mazowieckich wierzb. I własnie w pniu takiej wierzby szukaj. Z kesza widok na park i dwór z jednej strony i na pradolinę Wisły z drugiej strony (niestety tuż za ogrodzeniem dworu przydrożny śmietnik zakłóca tę harmonię). 

Jako że miejsce znamienite w środku certyfikaty dla sześciu pierwszych znalazców

 

Flag Counter

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameDwór
Hintdość nisko
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device