Description

Za Wikipedią :

Osa (także pol. i niem. Ossa) – rzeka w północnej Polsce o długości 96,2 km i dorzeczu 1600 km², prawy dopływ dolnej Wisły. Bierze swój początek na Pojezierzu Iławskim od jez. Perkun i przepływa przez liczne jeziora: Osa, Gardzień, Szymbarskie, Płowęż, Popówko i Trupel, ma ujście w rzece Wiśle koło Zakurzewa, na północ od Grudziądza. Przy ujściu na wysokim wzgórzu (68,1 m n.p.m.) tuż przy skarpie wiślanej 5 km na północ od centrum miasta znajduje się cytadela grudziądzka. Od północy i wschodu otacza ją rzeka Osa.

Na długości ok. 14 km rzeka Osa oraz jej otoczenie zostało objęte ochroną w 1994 r. tworząc rezerwat przyrody Dolina Osy.

W okolicach Grudziądza charakterystyczne dla Osy są tzw. "cofki", czyli odwrócenie się prądu rzeki z powodu wysokich stanów Wisły; cofki są przyczyną powodzi.

Osa była wzmiankowana już w 1222 r. jako północna granica ziemi chełmińskiej. W latach 1920-1939 jej środkowym odcinkiem biegła granica Polski i Prus Wschodnich.

 

Ode mnie:

Skrzyneczka ukryta w zasadzie pod mostem, a dokładniej tuż pod nim. Niezbyt mocno zakopana, nie trudna do znalezienia. Obok skrzyneczki można śmiało zaparkować auto i chwilkę odsapnąć w podróży z lub na mazury :) Denerwujące są śmieci które jakieś pacany powyrzucały do pobliskiego rezerwatu Doliny Osy. Szczerze to ciężko mi powiedzieć czy skrzynkę zaliczyć już do terenu rezerwatu czy też nie. W każdym bądź razie nie ingeruje w naturę i na pewno jej nie zaszkodzi. Na betonie mostu strzałeczka wydrapana lekko miejsce wskaże. Sama rzeka niewielka a ciekawie malowana, powalone drzewa i inne natury wygibasy spotkać tu można.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameDolina Osy
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device