Description

Niedługo przed I wojną światową, Zachodniopruskie Towarzystwo Ubezpieczeń od Ognia (Westpreussische Feuersozietat) kupiło teren po dawnym sierocińcu i Domu Pracy i wybudowało na nim siedzibę wg projektu Alberta Carstena (m.in. twórcy gmachów Politechniki Gdańskiej). Towarzystwo ubezpieczeniowe rozpoczęło działalność 1 kwietnia 1916 r. Okazały budynek nawiązywał do baroku, choć kiedy go budowano, czas wojenny przymuszał do zastosowania oszczędności. Jedno ze skrzydeł bocznych, wybudowanych w stylu neorenesansowym, zostało ozdobione fasadą rozebranego sierocińca. Po roku 1920 a więc w czasie utworzenia Wolnego Miasta, spółka działała dalej, zmieniając szyld na Towarzystwo Ubezpieczeń od Ognia "Gdańsk" (Danziger Feuersozietat). Budynek ten, jako jeden z nielicznych w tej części Gdańska, zachował się w stanie wręcznie naruszonym podczas zagłady miasta wiosną 1945 r. 

Początkowo mieścił się tutaj Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych, ale wkrótce przejęła go Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, tworząc w nim siedzibę Komitetu Wojewódzkiego partii. 

Podczas wydarzeń 14 grudnia 1970 r. buntownicy wdarli się do gmachu, przez okna wyrzucali na ulicę portrety „ojców komunizmu”, meble i dokumenty. Podpalili wnętrza. „Biały domek” nazywany tak przez strajkujących robotników płonął przez wiele godzin na wszystkich kondygnacjach. Ogień strawił dach, który był wówczas wysoki i skośny. Od wiosny roku 1971 przystapiono do odbudowy dachu, jednak dotychczasową spadziową konstrukcję dachu zastąpiono płaską m.in. na możliwość ewakuacji śmigłowcem. Po zmianach ustrojowych na przełomie lat 80-tych i 90-tych budynek stał się siedzibą Prokuratury Okręgowej i Apelacyjnej w Gdańsku.

Kesz tradycyjny, na koordach.

 

Skrzynka jest jednocześnie GEOHOTELem,  więc proszę o wymianę przedmiotów podróżnych w stosunku 1:1 :)

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
03.03.2018 (03.03.2018)
Cache nameDanziger Feuersocietät GEOHOTEL
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device