Description

Zachęcam do szukania zupełnie nieznanych miejsc w województwie świętokrzyskim. Bardzo pomocnym w tych poszukiwaniach jest opencaching. 4 grudnia wybrałem się z grupą kolegów na wędrówkę po podmokłych obszarach (trzęsawiskach i bagnach) rzeki Czarnej Staszowskiej, w jej górnym biegu. Przeszliśmy i częściowo przebrnęliśmy 17 km. Podczas tej wyprawy znalazłem kilka bardzo ciekawych miejsc, a w trzech z nich zamontowałem skrzynki. Nie, nie są w miejscach gdzie można zostać wciągniętym przez  bagienne topielice. Dotarcie do nich bedzie dużo łatwiejsze.

Druga skrzynka została ulokowana przy okazałym dębie szypułkowym rosnącym na Górze Grzebień. Dąb ma niecałe 4 metry obwodu na wysokości 130 cm. Zmierzyliśmy. Prawdopodobnie został już zgłoszony do rejestru pomników przyrody i będzie objęty ochroną.

Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat. Ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie i dlatego odgrywa istotną rolę w symbolice i dawniej w kultach religijnych. Jest symbolem długowieczności, dostojeństwa i siły.

Gdzie szukać skrzynki?

Ja dotarłem na Górę Grzebien po przebyciu 12 km. Wam proponuję rozpocząć szukanie od przysiółka Cisowa o nazwie Duży Bór. Cisów leży przy drodze nr 764, łączącej Kielce ze Staszowem. Można też dojechać samochodem do Gajówki Grzebień. Którą drogą? Tego nie wiem, ale można próbować. Przy szukaniu dębu z pewnością przyda się GPS.  Kordy wskazują miejsce poszukiwań. Kilka metrów od dębu znajduje się stary, lekko spruchniały pniak. Kesz jest zakamuflowany w tym pniaku. Jest owinięty w zielony worek i przysypany liśćmi. Nie odgrzebuj gołymi rękami, bo mogą być mrówki lub inne robaje. Pojemnik pokazany na fotografii. Jest w nim logbook, ołówek, egzotyczna szyszka, odznaka 75 lat energetyki rzeszowskiej (proszę uważać na szpilkę od zapinki, można się ukłuć) oraz geokret GK4838. Z okazji zbliżających się świąt dorzuciłem świąteczną kuleczkę. Powodzenia.

Podczas poszukiwań można pokusić się o wpisy do logbooków dwóch pozostałych keszy: "Młyn Kwiatkowskiego" i "Cmentarz Lipice".

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameDąb na Grzebieniu
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device