Description

Tereny suwalszczyzny zamieszkiwali w dawnych czasach Jaćwingowie. W Szwajcarii pod Suwałkami przez ok. 300 lat grzebali umarłych przedstawiciele grupy plemiennej Bałtów Zachodnich, uznawanych za przodków wczesnośredniowiecznych Jaćwingów. Najstarsze groby pochodzą z II w.n.e.! Dziś jeszcze można wyraźnie dostrzec ślady po kurhanach o średnicy od 5 do 10 metrów i wysokości ok. pół metra. Pod 22-metrowym kurhanem pochowano 55-letniego mężczyznę, prawdopodobnie przywódcę plemienia. Są tu też kurhany książęce.

Są to może niezbyt efektowne pagórki, ale biorąc pod uwagę ich historyczne pochodzenie, jak się tu przebywa, nie można się oprzeć dziwnemu uczuciu cofnięcia się daleko w czasie.

W lipcu odbywa się tu bardzo atrakcyjny festyn popularyzujący tradycje jaćwieskie, można się dowiedzieć wielu szczegółów z życia Bałtów i Jaćwingów, skosztować podpłomyków, stanowiących wówczas podstawowe pożywienie, a nawet zobaczyć walki rycerzy niemal na śmierć i życie.    

Uwaga! Dojazd do kurhanów jest dość nieprzyjemny z uwagi na niepozorny zjazd z trasy, na której panuje dość duży ruch drogowy (wylotówka na przejście graniczne). Na szczęście został tu wydzielony specjalny pas do skrętu w lewo (jadąc od strony Suwałk). Gorzej jest z wyjazdem, gdyż trzeba pokonać dość ostrą górkę, mocno ograniczającą widoczność. 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameCmentarzysko Jaćwingów w Szwajcarii
HintSzukaj w karpie poza obszarem cmentarzyska
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device