Description

Cmentarz wielowyznaniowy był miejscem, gdzie chowano wszystkich tych, którym z różnych względów nie można było pochować na innych cmentarzach miejskich. Chowano tu samobójców i starców z przytułków, w głębi dojrzeć można też wspólną mogiłę sowieckich jeńców wojennych z 1920r. Na cmentarzu odnaleźć można również wspólną mogiłę ofiar hitlerowców z 1941r. Prócz grobów prawosławnych, ewangelickich i mariawickich, znajdują się tu groby żołnierzy radzieckich wyzwalających Skierniewice spod okupacji niemieckiej (w tym czołgistów z czołgu przy dworcu), a także grób żołnierza Armii Krajowej (w północnej części, blisko ogrodzenia). Na cmentarzu pochowanych jest wiele osób, które zginęły tragicznie podczas drugiej wojny światowej. Część grobów, zwłaszcza tych z drewnianymi krzyżami, nie ma w ogóle tabliczek. Znaleźliśmy z Meteorem również kilka grobów powojennych, najmłodszy z lat sześćdziesiątych. Chyba właśnie wówczas cmentarz przestał być użytkowany.

Znajduje się tu również kwatera z I wojny światowej, do chwili obecnej zachował się tylko jeden nagrobek, który staraniem pasjonatów został oczyszczony i postawiony do pionu (info) - to jeden z dwóch grobów znajdujących się najbliżej skrzynki. W okresie 1914-15 w Skierniewicach działały zarówno rosyjskie jak i niemieckie szpitale (jako że Niemcy dwa razy zajmowali miasto), zajmowały one min. szpital garnizonowy (lazaret OP5D03), szkołę przy parku, teatr przy kolei (dawny dworzec OP73C1) i inne budynki. Zmarłych chowano zwykle w pobliżu szpitali, stąd też cmentarze na terenie koszar i obok nich przy cerkwi, także w parku (z parku zwłoki przeniesiono w okresie międzywojennym na cmentarz pod Kamionem OP1AD6). Niewykluczone że kwatera na "Strzelbie" powstała po przeniesieniu szczątków z wcześniejszych miejsc pochówku.

A skąd w ogóle nazwa "Strzelba"? Mieszkańcy podają dwie wersje - że w tym rejonie była stara strzelnica, lub że to od pochówku samobójców, którzy strzelali sobie w głowę.

 

 

Obok starego cmentarza, na początku lat sześćdziesiątych (jeden z najstarszych znalezionych przez nas nagrobków był z 1962 roku) utworzono w sąsiedztwie cmentarz komunalny, który jednak dość szybko zamknięto z powodów sanitarnych. Był zbyt blisko zalewu i groził zatruciem wody. W efekcie jest na nim niewiele grobów, teren jest jednak w miarę uporządkowany. Polecam odwiedzić obydwa cmentarze. Brama do komunalnego znajduje się na jego północnym rogu.

Więcej o skierniewickich cmentarzach można poczytać w TYM artykule.

 

Skrzynka ukryta na rogu cmentarza, z daleka od grobów, w miarę suchym miejscu.

uwaga: Skrzynka jest zarejestrowana w serwisie geocaching.com w związku z czym krety które tu wrzucicie mogą być zabierane za granicę. Mogą też pojawiać się w niej geocoiny i travelbugi, jeśli nie bawicie się na geocaching.com - nie zabierajcie ich, bo można je wrzucać tylko do skrzynek z GC :)

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
  • There are no logentries yet
Photos
Information
20.11.2017 (20.11.2017)
Cache nameCmentarz Wielowyznaniowy "Strzelba"
HintDuże drzewo, duża dziupla, szukaj od zachodu (od strony zalewu). Niiiisko.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

  • 01
    SOTA Caches

    Log your SOTA activations on APRS Caching too

  • 02
    APRS Caches

    Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

  • 03
    Living APRS Caches

    Even you are able to turn into a living APRS Cache

  • 04
    Geo Caches

    Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device