Description

Zachęcam do szukania zupełnie nieznanych miejsc w województwie świętokrzyskim. Bardzo pomocnym w tych poszukiwaniach jest opencaching. 4 grudnia wybrałem się z grupą kolegów na wędrówkę po podmokłych obszarach (trzęsawiskach i bagnach) rzeki Czarnej Staszowskiej, w jej górnym biegu. Przeszliśmy i częściowo przebrnęliśmy 17 km. Podczas tej wyprawy znalazłem kilka bardzo ciekawych miejsc, a w trzech z nich zamontowałem skrzynki. Nie, nie są w miejscach gdzie można zostać wciągniętym przez  bagienne topielice. Dotarcie do nich bedzie dużo łatwiejsze.

Trzeci kesz został schowany przy cmentarzu w lesie, w przysiółku Lipice, nieopodal wsi Smyków. Podczas działań wojennych w 1944 r., gdy w te okolice nadciągał front wschodni, Niemcy zaminowali cmentarz parafialny w Ociesękach. A ludziska w parafi umierali, również dzieci. Na dodatek panowała epidemia tyfusu. Zaczęto więc grzebać zmarłych w lesie koło Lipic. W latach 1944-45 na leśnym cmentarzu pochowano 44 zmarłych ze wsi Smyków, Leonów, a nawet z Mędrowa. Około 50 metrów od ogrodzenia cmentarza, po jego prawej stronie, znajduje się pojedynczy, bezimienny grób. Prawdopodobnie jest tam pochowana kobieta. Cmentarz został ogrodzony w 2010 r.

 

Gdzie szukać skrzynki?

Ja do tego miejsca dotarłem po przejściu 16 km. Wam radzę szukanie zacząć od Smykowa. Przyda się GPS. Dla poszukiwaczy bez GPS-a mała podpowiedź. Bardzo sympatyczny Pan Marek, były sołtys Smykowa, trochę Was naprowadzi.  Kordy wskazują miejsce poszukiwań. Pomiędzy prawym ogrodzeniem cmentarza, a pojedynczą mogiłą rośnie brzoza. Pojemnik oraz jego zawartość pokazałem na foto.  Powodzenia.

 

To jest trzecia i ostatnia skrzynka bagiennej wyprawy. Podczas poszukiwań można pokusić się o wpisy do logbooków dwóch pozostałych keszy: "Młyn Kwiatkowskiego" i "Dąb na Grzebieniu".

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameCmentarz Lipice
HintV jak Victoria
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device