Description
Znalezione w internecie:
Żydzi w Iłży osiedlili się w początkach XIX wieku. Po zajęciu miasta przez wojska hitlerowskie, Żydzi z Iłży zostali poddani licznym represjom. Tych, którym dane było przeżyć koszmar życia w getcie, pod koniec 1942 roku wywieziono do obozu w Treblince. Holocaust przeżyli nieliczni.

Cmentarz żydowski w Iłży powstał w pierwszej połowie XIX wieku, na obrzeżach miasta, przy obecnej ul. Kampanii Wrześniowej. Podobnie jak inne żydowskie nekropolie w Polsce, także ten cmentarz został zniszczony przez Niemców w czasach II wojny światowej. Na rozkaz nazistów wyrwano nagrobki i wykorzystano je do utwardzania dróg. Po wojnie teren nekropolii został zadrzewiony.

W 2002 roku podczas spotkania w Toronto Żydzi pochodzący z Iłży podjęli decyzję o restauracji miejsca pochówku swych bliskich. W wyniku podjętych prac uporządkowano i ogrodzono teren nekropolii. Symbolicznym zakończeniem akcji była uroczystość, która odbyła się na cmentarzu w dniu 21 maja 2006 r.  Podczas ceremonii odsłonięto pomnik, poświęcony pamięci Żydów z Iłży. Przy wejściu umieszczono tablicę z napisem w językach angielskim, hebrajskim i polskim: "Cmentarz ten został ofiarowany świętej pamięci żywotnej społeczności żydowskiej z Iłży (Drildzy) i okolic, która tu spoczywa oraz żydowskim ofiarom masowej zagłady, które pogrzebano bez odpowiedniego obrządku pogrzebowego. Pozostawili po sobie dziedzictwo trwające w pamięci pokoleń, które modląc się o ich wieczne zbawienie, proszą Boga o pokój ich duszom".

Obecnie na terenie cmentarza znajduje się tylko grób masowy. Nie udało mi się odnaleźć żadnych pojedynczych płyt nagrobnych, co zgadzałoby się z powyższym opisem. Kesza należy szukać poza terenem cmentarza. Uwaga na kawałki szkła, bo niestety niektórzy nie potrafią uszanować powagi miejsca. Zdjęcie powinno wyjaśnić wszystko.

Kesz wskazuje jednocześnie drogę dojazdową na szczyt wzgórza zamkowego oraz do sąsiedniego kesza :)

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
23.11.2017 (23.11.2017)
Cache nameCmentarz żydowski w Iłży
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device