Description
Jak mówi Wikipedia: "Stary włocławski cmentarz żydowski został założony w 1830 r. Znajdował się na terenie dzisiejszego Zespołu Szkół Budowlanych oraz Centrum Doskonalenia i Edukacji przy ul. Nowomiejskiej 25 (dawna ul. Żałobna). Patrząc od strony północnej cmentarz zaczynał się przy ulicy Nowomiejskiej, a kończył w pobliżu niedziałającej już linii kolejowej prowadzącej do Fabryki Celulozy, zajmował powierzchnię 2,5ha. Teren cmentarza wchodził w skład utworzonego w 1940 r. getta żydowskiego. Podczas okupacji niemieckiej co cenniejsze pod względem rodzaju kamienia macewy hitlerowcy wywieźli w sobie znane miejsce, resztę cmentarza, po wojnie, rozkradła miejscowa ludność. Był w znacznej mierze zniszczony, pozostawał jednak ogrodzony i czynny. Jeszcze w latach 1946-1950 pochowano na nim 4 osoby, o czym informuje notatka urzędowa Serafina Kiryłowicza z Urzędu do Spraw Wyznań, sporządzona 31 marca 1953 roku przy okazji pierwszych zabiegów w sprawie ostatecznej likwidacji cmentarza."

Dziś poza szkołą i centrum kształcenia, jest tam jeszcze Orlik. Ludzie powiadają, ze na tym terenie, jest zakopanych jeszcze kilkanaście macew żydowskich. Niestety, cały teren był juz kilkukrotnie zaorany, a zwłoki nigdy nie zostały ekshumowane. Wiele osób z Włocławka nie ma pojęcia co było w tym miejscu przed budową szkoły. Jest to przykre, chociażby z racji tego, że Włocławek przed II Wojną Światową był licznie zamieszkiwany przeż przedstawicieli Judaizmu. Drugi cmentarz znajdował się na miejscu obecnego Urzędu Miasta. W trakcie rewitalizacji Zielonego Rynku, pod fontanną odkryto kilka czaszek z cmentarza.

Przy podejmowaniu, prosiłbym o zachowanie powagi miejsca.
Skrzyneczka to kliszówka, zakopana ok 5-10 cm pod ziemią, przy płocie, od strony torów kolejowych. W razie czego zdjęcia powinny rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jeszcze jedna drobna sprawa. Prosiłbym osobę która znajdzie skrzynke, o wykonanie dokładnego pomiaru, gdyż koordy mogą być troszke przesunięte. Jednak błąd nie powinien przekraczać 10 metrów. Z góry dziękuje. :)

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameCmentarz Żydowski
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device