Description

 

 HISTORIA: Kopalnia Węgla Brunatnego Sieniawa Sp. z o.o. w Sieniawie Lubuskiej operuje na jednym z najdłużej znanych i eksploatowanych złóż węgla brunatnego na ziemiach polskich (eksploatacja od 1873 oraz jest jedyną podziemną kopalnią węgla brunatnego w Polsce.Jest jednak najmniejszą w Polsce kopalnią tego typu. Zniszczona i zdewastowana w ostatnim roku drugiej wojny światowej, została ponownie uruchomiona w 1950 jako KWB "Sieniawa". W tym samym roku wydobyto 8,6 tys. ton węgla brunatnego, ale produkcja szybko rosła dochodząc w 1958 roku do 137,5 tys. ton. W roku1983 wydobycie osiągnęło maksymalną w historii kopalni wartość 209,1 tys. ton. W roku 1997 rozpoczęto likwidację Kopalni Węgla Brunatnego Sieniawa. W roku 2002 zakończono likwidację Przedsiębiorstwa Państwowego KWB Sieniawa.


Surowiec

Wydobywany węgiel cechuje się bardzo korzystnymi parametrami. Średnia wartość opałowa wynosi ok. 10.000 kJ/kg, zawartość popiołów od 4-6%, siarki0,6-0,8% (jakościowo jeden z najlepszych w Polsce).

Aktualny stan ekonomiczny

Nowi inwestorzy zdecydowali się kontynuować działalność wydobywczą. Powstał podmiot prawny pod nazwą Kopalnia Węgla Brunatnego SIENIAWA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, który po uzyskaniu koncesji w październiku 2002 roku rozpoczął prace eksploatacyjne. Przedsiębiorstwo jest firmą rodzinną. Prowadzi również działalność pozawydobywczą. W 2006 za pośrednictwem spółki-córki rozpoczęło produkcję energii cieplnej w kotłowni osiedlowej w Żarach na południu województwa lubuskiego, gdzie dostarcza ciepło wytwarzane z węgla brunatnego dla potrzeb piętnastu wspólnot mieszkaniowych. Uboczną produkcję stanowią elementy architektury ogrodowej wykonywanej z kamienia naturalnego[1].

 

 KESZ : Aby dojechać do kopalni jedź cały czas główną drogą przez Sieniawę w kierunku wsi Wielowieś. Skrzynka jest przy samym wjeździe, na skrzyżowaniu pasa przesyłowego węgla z ów drogą.

Kesz w drzewie nieopodal żółtej tablicy.

Oczywiście zachęcam do obejrzenia całej kopanii.Robi na prawdę duże wrażenie. Nie poprzestawajcie na odnalezieniu kesza! ;D

 

PS. Ok. godz. 14:00 trzeba zchować czujność, bo górnicy o tej porze mają zmianę "warty". ;D

 

Powodzenia !

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameChe_02 kopalnia Sieniawa
HintNisko, pod kamieniami osłonięty dużą roślinką na wys ok.10 cm.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device