Description

Śladami Pana Samochodzika "Księga strachów" to seria skrzynek, która wskazuje realne, bądź domniemane miejsca wydarzeń jednej z najpopularniejszych książek Zbigniewa Nienackiego. Większość miejsc autor opisał bardzo dokładnie, lecz kilka z nich to literacka fikcja. Może jednak celowo Nienacki pomieszał wszystko zostawiając pole do dalszych poszukiwań?

Oto pierwsza zagadka. W książce jest miejsce nazywane Polaną. Mieści się gdzieś między Dolskiem a Moryniem, a dokładnie na wysokim wzniesieniu obok kamieniołomu. Stoi tam rodowe mauzoleum rodziny von Haubitz. Niestety takiej miejscówki próżno tam szukać. To może właśnie Chełm Dolny był pierwowzorem samochodzikowej Polany? Tuż obok wsi jest kopalnia żwiru, a przy kościele mieści się rodowe mauzoleum rodziny von Tresckow. Teoretycznie wszystko się zgadza. To oczywiście nasza interpretacja, czy właściwa? Według nas tak. Zapraszamy więc wszystkich fanów serii (i nie tylko) do skonfrontowania naszej teorii. 

Kesz: kordy wskazują kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z XIII w. To typowa świątynia wzniesiona z granitowych bloków na planie prostokąta. Na początku XX w. dobudowano wieżę. Za kościołem miejscowa ludność zrobiła niewielkie lapidarium z pozostałości ewangelickiego cmentarza (jego resztki są obok). Jeden z narożników świątyni zdobi tzw. krzyż grecki. Jego ryt jest wyraźnie widoczny na wysokości 17 warstwy. Warto dodać, że tylko trzy kościoły w zachodniopomorskim posiadają taki znak. Ponoć ma on ścisły związek z tajemniczymi szachownicami i skarbem Templariuszy. Obok wieży rośnie imponująca daglezja, a przy niej stoi świetnie zachowany tzw. pomnik synków i właśnie tam gdzieś w postument wtopił się mikrus :)

 

Dla pasjonatów twórczości Nienackiego

 

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
28.11.2017 (28.11.2017)
Cache nameChełm Dolny (Śladami Pana Samochodzika "Księga strachów")
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device