Description

Dom Partii na rogu Al. Jerozolimskich i Nowego Światu, zwany też Białym Domem, był siedzibą Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Powyższe zdanie niektórzy mogą odbierać jako politowania godny truizm, ale kto wie, czy dla pokolenia urodzonego po ’89 nie będzie to informacja odkrywcza.

Budynek powstał w latach 1948-51. Nie jest to, kojarzony z architekturą tamtego okresu, socrealizm. Budynek świetnie komponuje się ze stojącymi obok niego modernistycznymi gmachami Muzeum Narodowego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Jak się człowiek zacznie interesować tematem, to natrafi na informacje, że Biały Dom nawiązuje właśnie do modernizmu, ale jak się zainteresuje głębiej, to dokopie się do opinii, że to nie żaden modernizm tylko architektura perretowska, czyli nawiązanie do ówczesnych wzorów francuskich. Autorami projektu byli Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzycki i Eugeniusz Wierzbicki, znany warszawski zespół architektów „Tygrysy”.

Budowa siedziby przewodniej siły narodu została sfinansowana z dobrowolnych (he! he!) składek społeczeństwa poprzez sprzedaż cegiełek.

Komitet Centralny był powoływany na zjazdach partii i był najwyższą władzą PZPR kierującą pracą partii i w efekcie – kraju. Pierwsi sekretarze KC PZPR byli de facto najważniejszą osobą w państwie.

Na XI Zjeździe PZPR 29 stycznia 1990 r. przyjęto uchwałę, na mocy której partia przestała istnieć.

===========

7 grudnia 1990 r. została utworzona spółka celowa Centrum Bankowo – Finansowe „Nowy Świat” S.A., której zadaniem było sfinansowanie budowy Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego z przychodów uzyskiwanych z wynajmu powierzchni gmachu. Historia zachichotała, bo wśród pierwszych najemców był symbol kapitalizmu - Giełda Papierów Wartościowych.

Kiedyś do środka wspólnego domu wstęp mieli tylko nieliczni. Dzisiaj może tam wejść każdy.

 

Współrzędne skrzynki wyznaczone z googlemaps

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
04.03.2018 (04.03.2018)
Cache nameBudujemy wspólny dom
Hintw pobliżu zejścia do Tartaru, aczkolwiek wysoko
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device