Description

Podczas kolejnej mojej pieszej wędrówki doliną górnego odcinka Czarnej Staszowskiej trafiam na ciekawe miejsce z okresu II wojny światowej. Przy leśnym dukcie, na północny zachód od wsi Holendry znajduje się obelisk upamiętniający miejsce lądowania desantu brygady „Grunwald”. Istnieją rozbieżne opinie na temat tej grupy i jej dowódcy, majora Józefa Sobiesiaka. Zainteresowanych odsyłam na fora internetowe. W wyszukiwarce wystarczy wpisać „Brygada Grunwald”.

Wikipedia pisze m.in. tak: Na podstawie decyzji KC KP(b) Ukrainy z dnia 14 marca 1944, rozkazem nr 0023 Szefa Ukraińskiego Sztabu Ruchu Partyzanckiego generała-majora Timofieja Strokacza została sformowana Brygada Partyzancka „Grunwald” i przerzucona przez linie frontu z Kijowa na Kielecczyznę. Dowódcą Brygady Partyzanckiej „Grunwald” - złożonej z Polaków walczących w partyzantce radzieckiej - został mianowany mjr Józef Sobiesiak. Zrzut grupy ok.100 spadochroniarzy, z której została utworzona Brygada, nastąpił w nocy z 1 na 2 lipca 1944, w rejonie Holender. Brygada została podporządkowana Polskiemu Sztabowi Partyzanckiemu. Zadaniem brygady było rozpoznanie i dywersja na terenie przyszłej ofensywy 1. Frontu Ukraińskiego.

Na kamieniu, do którego dotrzecie jest wyryty orzeł, dwa grunwaldzkie miecze i napis:

W tym rejonie lądowała w czerwcu 1944 r. pod dowództwem inż. Leśnika por. Tadeusza Rojko-Rykowskiego desantowa grupa zwiadowcza Brygady Grunwald majora Józefa Sobiesiaka

 

Gdzie jest skrzynka?

Obelisk znajduje się na terenie leśnictwa Łuczewnica, przy leśnej drodze z Holender do gajówki Murawina. Kesz, pudełko po kliszy filmowej, jest ukryty za głazem. Obłożony kamieniami i korą oraz lekko przysypany ziemią. Do pomnika można dostać się od wsi Holendry spacerem, rowerem, a nawet samochodem. Od wsi około 1 km. Powodzenia.

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameBrygada Grunwald
Hinttylny, prawy narożnik
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device