Description

Browar Kobylepole to zbudowany w latach 1865-1872 jeden z największych poznańskich browarów parowych.

 

Kobylepolski browar był pierwszym o charakterze przemysłowym, z piwem wysokiej klasy, zbudowany przez Polaka - Józefa Mycielskiego na terenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W chwili otwarcia był również jednym z najnowocześniejszych w kraju. Jako jeden z pierwszych posiadał żelazne kadzie i kocioł warzelny. Zakład stanowiły dwa budynki: główny mieścił słodownię, warzelnię zacieru i fermentownię, w piwnicach składowych znajdowała się lodownia. W nich również ostateczną fermentację przechodziło 5 tys. beczek złocistego trunku.

Pierwszy obciąg piwa właściciel rozdawał bezpłatnie, co przyniosło duży rozgłos i był świetną reklamą.

 

W Kobylepolu produkowano piwo korzystając z miejscowych wód, które nie wymagały gotowania oraz lokalnego jęczmienia. W ofercie browaru znajdowały się takie piwa jak „Bawarskie”, „Karamel” czy „Kozieł kobylepolski”. Etykiety piw ozdobione były dwoma białymi cwałującymi końmi. Symbol ten został zarejestrowany jako znak fabryczny browaru.

 

Po śmierci hr. Mycielskiego w roku 1890 browar prowadzili Adolf i Gustaw Gernsternkornowie pod szyldem „Brauerei Gutenbrunn”.

W roku 1921 odkupiła go polska firma „Browar Kobylepole sp z o.o.” modernizując browar (dobudowano stajnię, kuźnię, lodownię i słodownię) i prowadząc go aż do wybuchu wojny. W roku 1924 kobylepolski zakład produkował 12,5 tys. hl piwa rocznie.

 

W czasie II wojny światowej zniszczona została większość budynków browaru. 

 

Dzięki determinacji i poświęceniu przedwojennej załogi browaru, udało się w sierpniu 1945 r. wznowić produkcję rozpoczynając warzenie lekkiego piwa „Imperator”. Wówczas to władze postanowiły „przydzielić” dyrektora i ludzi zupełnie niezwiązanych z ciężką pracą przy odbudowanie zakładu. Prawdziwie zaangażowanych odsuwano w cień...

W latach 1946-1970 zwiększono dziesięciokrotnie zdolności produkcyjne. Mimo to, w 1976 roku produkcję przejął nowy zakład przy obecnej ulicy Szwajcarskiej.

 

Po około 30 latach, gdy budynki stały puste, miejscem zainteresował się inwestor, który obecnie prowadzi prace, by stworzyć w tym miejscu apartamenty. 

 

 

Źródła:

http://poznan.wikia.com/wiki/Browar_Kobylepole

https://pl.wikipedia.org/wiki/Browar_Mycielskich_w_Poznaniu

 

 

Kesz:

w maskowaniu leśnym, niedaleko opisywanego obiektu. W środku certyfikaty dla 3 pierwszych znalazców ;) 

 

Skrytka należy do "PSA" - czyli Poznańskich Skrytek Alkoholowych, serii mającej na celu pokazanie miejsc związanych z przemysłem alkoholowym. Zapisz kod do skrytki finałowej (jest pod nakrętką). 

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
  • There are no logentries yet
Photos
Information
18.03.2018 (18.03.2018)
Cache nameBrowar Kobylepole [PSA #4]
HintPieniek
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

  • 01
    SOTA Caches

    Log your SOTA activations on APRS Caching too

  • 02
    APRS Caches

    Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

  • 03
    Living APRS Caches

    Even you are able to turn into a living APRS Cache

  • 04
    Geo Caches

    Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device