Description

Borek Wielkopolski - miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie gostyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Borek Wielkopolski.

Dzisiejsze miasteczko Borek Wlkp. na początku było wsią. Początkowo znany jako Zdzierz, od 1392 roku prawa miejskie, od 1435 r. pn. Borek; ośrodek sukiennictwa, później płóciennictwa. W wieku XI - XII istniało osadnicze skupisko średniej wielkości w okolicach Jeżewa i Frasunku. Od XII wieku notujemy pierwsze osady wzmiankowane w źródłach pisanych. Nie ma dowodów na to, czy istniała na tych terenach w XII wieku oddzielna kasztelania. Najprawdopodobniej obszary tutejszego rejonu wchodziły do kasztelani w pobliskim Śremie. Znaczącym dla rozwoju sieci targowej był przełom wieku XII - XIII. W roku 1653 na prośbę dziedzica boreckiego, Piotra Przyjemskiego, król Jan Kazimierz ustanowił jarmark w Borku. 16 kwietnia 1833 roku właścicielem Borku wraz z dominium był Karol Graeve ostatni prywatny właściciel miasta Borek. Miasto, mimo niezbyt dogodnego położenia, rozwijało się w szybkim tempie. Ludność cieszyła się zupełną swobodą i korzystała w całej pełni z przysługujących jej praw. W większości trudniła się rzemiosłem, handlem, a mniej rolnictwem. W dniu 8 września 1939 roku do Borku wkroczyli Niemcy. Po wyzwoleniu miasta przez I Front Ukraiński od razu przystąpiono do tworzenia władzy miejscowej i budowania życia społeczno - gospodarczego. Przez lata wojny mieszkańcy Borku byli gnębieni przez nieprzyjaciela, na co dowodem jest utworzony przez Niemców w Bruczkowie ośrodek germanizacyjny.

Na środku rynku stoi ratusz - tutaj mieści się Urząd Miejski. Warto obejrzeć go choć z zewnątrz (został odremontowany w 2010 roku). Niedaleko rynku stoi kościół filialny pw. Św. Stanisława Biskupa. Stamtąd blisko też do bardzo ładnego placu zabaw (należy iść ulicą Sportową w stronę boisk).

Kesz (mikro-magnetyk) został ukryty gdzieś na rynku, ale nie przy samym ratuszu (współrzędne nie zaprowadzą Cię do miejsca ukrycia). Spoilery i podpowiedź powinny wystarczyć. Weź koniecznie coś do pisania. Kesza trzeba wymacać, bo go nie widać (tylko zwisający sznureczek od logbooka może być widoczny).

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameBorecki rynek
HintDrogowskaz na Jarocin i Kalisz
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device