Description

Bateria przeciwlotnicza „Mielin” wybudowana została w latach 1937-1938.
Stanowiła jeden z elementów systemu obrony powietrznej portu wojennego w Świnoujściu. Należała do typu Flakbaterie, które były budowane w głębi lądu i przeznaczone do zwalczania tylko obiektów powietrznych. Wybudowana została na półwyspie Mielin między Kanałem Mielińskim a zatoką Mulnik. Podczas wojny bateria weszła w skład 713 Oddziału Artylerii Przeciwlotniczej Marynarki jako 3 bateria Mellin. Konstrukcja obiektów była bardzo nowoczesna i funkcjonalna jak na tamte czasy. Zapewniała dużą żywotność oraz dobre warunki socjalne. Wszystkie były dobrze zamaskowane oraz posiadały śluzy hermetyczne umożliwiające przetrwanie ataku chemicznego. Głównym obiektem baterii był blok koszarowo-bojowy w kształcie litery „H”. Pierwotny plan zakładał uzbrojenie baterii w cztery działa kalibru 88mm. W trakcie realizacji projektu zmieniono koncepcję i baterię wyposażono w działa 105mm S.K.C/32.(...) Ciekawą konstrukcję miały betonowe stanowiska ogniowe armat.(...) Stanowiska  przykryte była pancerną płytą zamontowanej na obrotowej lawecie. Tak opancerzone przypominały wieże czołgów. (...) Na południe od głównego obiektu wybudowano dwa niewielkie schrony ze stanowiskami dla artylerii małokalibrowej. Pierwotnie na stanowiskach tych zamontowano pojedyncze działa przeciwlotnicze 20mm Flak 30. W czasie wojny zdecydowano się na zamontowanie sprzężonych działek 4x20mm Flakvierling 38, dysponujących większą siłą ognia oraz szybkostrzelnością. Stanowiska ogniowe działek przylegały do betonowej części podziemnej schronu, w którym oprócz pomieszczeń socjalnych znajdowała się centralka telefoniczna. Służyła ona do szybkiej łączności z posterunkami obserwacyjnymi oraz stanowiskiem dowodzenia. Rolą obu stanowisk było odpieranie bezpośrednich ataków lotniczych.
   Kolejnym obiektem baterii było zapasowe stanowisko dowodzenia. Znajdowało się w samodzielnym schronie, zlokalizowanym na południe od głównego bloku koszarowo-bojowego. Zainstalowano w nim dodatkowy dalmierz oraz aparaturę przelicznikową dla artylerii małokalibrowej. Wyposażenie te dublowało system kierowania ogniem baterii, na wypadek uszkodzenia głównego dalmierza lub przelicznika dla artylerii osłonowej w schronie elektrowni
  W znacznej odległości od baterii znajdował się schron amunicyjny. Była to standardowa konstrukcja występująca we wszystkich typach baterii artylerii przeciwlotniczej. Dysponowała dwoma wejściami, ułatwiającymi szybszy transport. Schron połączony był z pozostałymi obiektami baterii torami kolejki wąskotorowej. Na początku 1945 roku działa baterii wielokrotnie brały udział w odpieraniu wielu nalotów na Świnoujście. Natomiast w ostatnich dniach wojny baterię wyposażono w amunicję przeciwpancerną i przygotowano do ostrzeliwania celów naziemnych.

tekst pochodzi ze strony http://www.fortress.hg.pl/mapa/data/pn/063_swinoujscie.htm

DOJAZD

Na wyspie Uznam (płw. Mielin) należy skręcić w prawo po zjeździe z promu (przeprawa Karsibór), a następniee drogą wzdłuż kanału ok. 1km na cyplu. Bunkry znajdują się w odległości ok. 10m od wody. Odradzam jazdy zwykłym autem osobowym.

KESZ

Przy podejmowaniu skrzynki, proszę zobaczyć, czy nie ma nikogo w pobliżu, ponieważ Baterią opiekuje się Stowarzyszenie.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameBateria Mielin
Hintmiędzy dwiema brzozami po środku, płytko
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device