Description
Nie wiadomo kiedy i z czyjej inicjatywy powstał browar w Sławkowie. Jednakże w XIX wieku stał się on własnością rodziny Lichterowiczów, a następnie Niepielskich (Marianna Lichterowicz wyszła za mąż za Józefata Niepielskiego, wnosząc w posagu browar).  Nie trzeba było długo czekać, by nowy gospodarz i właściciel browaru wykazał się talentem kupieckim i organizacyjnym zarazem. W latach 60 - tych bowiem mały browarek został znacznie rozbudowany. Udoskonalono wyposażenie warzelni, chłodni, lodowni i innych pomieszczeń. W ostatnim dwudziestoleciu poprzedzającym wiek XX Józefat Niepielski słynął już jako producent nie byle jakiej wartości i smaku piwa zwanego .......... (nazwa piwa produktowanego niegdyś w browarze jest hasłem do logu, zostało ono zapisane w skrzynce "Szaranagajama", 2015.05 hasło chwilowo usunięte) https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=18036).

                  Piwo ze sławkowskiego browaru rozprowadzano na terenie ówczesnych powiatów - olkuskiego i zawierciańskiego. Działania wojenne 1914 - 1918 odcisnęły swe piętno na stanie zabudowań. Zniszczony częściowo browar nie zaprzestał jednakże swej działalności. Niestety browar zaczął powoli podupadać, a żadnego z potomków Józefata Niepielskiego nie interesowało przejęcie interesu we własne ręce i prowadzenie go nadal. Nawet najstarszy syn Maksymilian, który ukończył szkołę piwowarską w Petersburgu, nie chciał przejąć rodzinnego interesu.
W
1926 roku Józefat zmarł co zakończyło właściwie historię browaru. Jednakże miejmy nadzieję że nie do końca… Gdzieś tam parę pokoleń niżej powstają plany powrotu do tradycji w pobliżu starego browaru, może kiedyś spróbujecie…
Przez jakiś czas dawny browar stał się fabryczką wody sodowej, później stopniowo zaczął się zamieniać w budynki mieszkalne. Kilkudniowy szturm na miasto tuż przed wyzwoleniem w 1945 r. i zaciekła obrona Niemców sprawiły, iż z browaru pozostały jedynie ruiny. Ucierpiały nie tylko zabudowania, ale również w znacznym stopniu wieża przy browarze. Została ona później odbudowana i przypomina aktualnie wieżę zamkową przez przyozdobienie jej szczytu krenalażem czyli szeregiem zębatych prostokątnych sterczyn z prześwitami, charakterystycznych dla średniowiecznej architektury obronnej. Jak ładnie poprosicie właściciela to myślimy że będzie można na nią wejść:)

Informacje powyższe pochodzą z wiedzy własnej oraz ze stronki:     
Warto też poczytać to:
Miłego skrzynkowania życzy młoda Proniówna &A.
 
Dla pierwszego znalazcy FTF :)

 

free counters
Free counters

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameBROWAR Sławków
HintIdźcie pod prąd. Następnie ukrytą ścieżką mijając straznika, aż do drzew. Ścieżkę lepiej widać z nie
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device