Description

UWAGA: skrzynka dwyusystemowa - sprawdź, po której stronie logbooka się wpisujesz. Bawisz się w dwóch systemach? Świetnie! Wpisz się wtedy po obu stronach logbooka.

 


 

Opis tego kesza mógłby brzmieć tak: "Kapliczka przy ulicy Ogródkowej została wybudowana w 1924 roku. Jest murowana, otynkowana, w typie wieżowym, dwudzielna, z figurą Chrystusa w zwieńczeniu. Na frontowej ścianie płaskorzeźba z popiersiem św. Jana Pawła II oraz tablica z 1979 upamiętniająca pierwszą pielgrzymkę papieża do Ojczyzny. Po bokach dwie tablice, jedna upamiętniająca poświęcenie się lokalnych rodzin Sercu Jezusowemu, druga upamiętniająca organizatora Rycerzy Serca Jezusowego - ks. Stanisława Mysakowskiego".

Jednak pozwolę sobie ten kesz opisać trochę inaczej. O istnieniu tej kapliczki dowiedziałem się przypadkiem. Zaintrygowało mnie jej położenie - tak blisko jednej z najbardziej uczęszczanych dróg w Lublinie, a jednocześnie tak bardzo na uboczu - oraz data powstania: 1924.

Wracając z pracy nadłożyłem trochę drogi, żeby obejrzeć tą kapliczkę, jak również poszukać miejsca, gdzie można byłoby założyć skrzynkę. Po powrocie do domu siadłem do komputera, żeby poszukać czegoś o tej kapliczce. W końcu do Google wpisałem nazwisko ks. Mysakowskiego i.. nie wiem dlaczego do tej pory o nim nie słyszałem. A szkoda, bo postać nietuzinkowa i godna szerszego upamiętnienia.

 

Z tego powodu Księdzu właśnie dedykuję tą skrzynkę.

 

Błogosławiony ksiądz Stanisław Mysakowski (15.09.1896, Wojsławice - 30.10.1942, Dachau)

Był synem organisty z Wojsławic. Po ukończeniu gimnazjum w Zamościu wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, a następnie otrzymał święcenia kapłańskie (1920) i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym KUL. W czasie studiów był kapelanem Sióstr Miłosierdzia w Kazimierzówce k. Lublina i spowiednikiem Sióstr Zgromadzenia Pasterek od Opatrzności Boskiej na Wiktorynie pod Lublinem. Po ukończeniu studiów (1924) rozpoczął działalność duszpasterską i charytatywną. Był wikariuszem parafii Nawrócenia św. Pawła (lata 1925-32) i parafii katedralnej św. Jana Chrzciciela (lata 1932-39). W swej działalności całe życie związany był z Lublinem. Był współzałożycielem Związku Kapłanów Dobrego Pasterza, patronował lubelskiemu oddziałowi Polskiego Związku Zawodowego Chrześcijańskiej Służby Domowej (Stowarzyszenie pod wezwaniem św. Zyty), kierował schroniskiem dla staruszek, współpracował ze Świetlicą dla dzieci ulicy, prowadził szeroko zakrojoną działalność na rzecz najuboższych niosąc pomoc i krzewiąc wiarę. Był założycielem organizacji Rycerz Serca Jezusowego, redagował i wydawał pismo Echo Parafialne, a także uruchomił kino, prowadził kursy samokształceniowe i kolonie dla dzieci z ubogich rodzin. Szczególnie wiele uwagi poświęcał duszpasterstwu młodzieży. Zorganizował powszechnie dostępną czytelnię Wiedza (1935).

 Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany  17 listopadza 1939 i trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen (KL) (3 grudnia 1939). Ostatnim etapem jego życia stał się jednak obóz w Dachau, do którego przewieziono go 14 grudnia 1940 roku i zarejestrowano jako numer 22 591. Zamordowany w komorze gazowej, zgodnie z niektórymi źródłami został zagazowany w specjalnej ciężarówce, w której spaliny wprowadzano do środka (na "pakę").

Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników.

 

 

Podług mojej skromnej wiedzy, ksiądz Mysakowski jest upamiętniony w Lublinie tylko jako patron szlaku turystycznego w okolicy Zemborzyc.

 


Prosty dwuetapowy multi. Kordy pierwszego etapu prowadzą Cię pod kapliczkę. Na jednej ze ścian znajduje się liczba rodzin, które poświęciły się Sercu Jezusowemu. Zapisz tą liczbę jako X.

Kordy finału: N 51° 15,(565-X)' E 22° 32,(911-X)'

W keszu ołówek i trochę fantów na wymianę. W okolicy finału uważaj tylko na przechodniów, kierowcy i tak nie mają się gdzie zatrzymać, więc nawet jeśli któryś z nich Cię przyuważy, to nic z tym nie zrobi.
Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
06.03.2018 (06.03.2018)
Cache nameBł. Ks. Stanisław Mysakowski
Hinttak, musisz wejść pod. 2 filar.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device