Description

Archanioł Michał to w religii chrzescijanskiej to jeden z archaniołów, świety Koscioła katolickiego i prawosławnego.
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej jest późnogotyckim kościołem parafiałnym, znajdujacym sie wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kościól jest jednym z najcenniejszych zabytków Pogórza Ciężkowickiego.

Archanioł Michał uważany za najwiekszego ze wszystkich aniołów w żydowskich, chrześcijańskich i muzułmańskich religiach.
Jest kojarzony z elementem ognia, który symbolizuje spalanie rzeczy tymczasowych i przejściowych, dzięki czemu tylko czyste wewnętrzne  światło może oświetlać nam drogę. Jest nazywany życzliwym Aniołem Śmierci, ponieważ przynosi nam oswobodzenie i nieśmiertelność. Jest Aniołem Końcowego Rachunku i Ważącym Ludzkie Dusze.
W Binarowej Pierwszy kosciół drewniany został zbudowany około 1400 roku (wspomina o nim Jan Długosz). Spłonął pod koniec XV w. Obecnie istniejąca świątynia została wybudowana około 1500 roku. Nie wiadomo, kiedy dokładnie odbyło się jej poświęcenie i konsekracja. W ciagu nastepnych stuleci przeprowadzono szereg konserwacji mających na celu zachowanie tego obiektu w jak najlepszym stanie.
Wnetrze świątyni zdobi piękna, zabytkowa polichromia z XVI i XVII w. ukazująca między innymi sceny z Nowego Testamentu oraz widoki ówczesnego Biecza. W ciagu swych dziejów kosciół ten był kilkakrotnie restaurowany: w 1641 roku, na poczatku XIX w. oraz w latach 1953-1956. Renowacje przeprowadzono też w ostatnim okresie.

W 1908 poważnie zniekształcono świątynie m.in poprzez zmianę pokrycia dachów (gont zastąpiono blachą miedzianą), szalunek gontowy ścian zastapiono deskowaniem, a zaskrzynienia w nawie podparto arkadami filarowymi.
W ramach podjętych w 1992 roku prac, m. in. wymieniono poszycie deskowe na gont i przywrócono wieży pierwotny kształt.
Pod wzgledem wartości historyczno-artystycznej kosciół w Binarowej należy do najcenniejszych i najlepiej wyposażonych budowli tego typu zachowanych w Europie środkowej.
W 2003 roku kosciół w Binarowej wraz z innymi kosciołami Małopolski i Podkarpacia został zapisany na liscie światowego dziedzictwa UNESCO, znajduje sie tez na szlaku architektury drewnianej
Uzasadnienie wpisu na Liste Światowego Dziedzictwa UNESCO: harmonijne połączenie walorów historycznych, architektonicznych i artystycznych, najcenniejsza polichromia spośród wszystkich drewnianych kościołów Małpolski.
Współrzędne GPS prowadzą do ukrycia skrytki. Po wpisie do logbooka proszę dobrze zamknąć pojemnik i stabilnie go odłożyć.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameArchanioł Michał
Hintmini dach/ mini roof
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device