Description
Nazwa wsi Stare Sioło znajdującej się około 25 km od Lwowa pojawia się po raz pierwszy w roku 1442. Wcześniej Władysław II Jagiełło nadał osadę Zawiszy Czarnemu. Wnuczka Zawiszy Czarnego wniosła Stare Sioło w posagu hetmanowi Janowi Tarnowskiemu. Jeden z największych zamków na Rusi zbudowany został przez księcia Władysława Dominika Ostrogskiego w 1654 na planie pięciokąta z kamienia i cegły. Obwód murów na planie nieregularnego pięcioboku ma około 500 metrów długości. Mury mają wysokość miejscami 14 metrów. Zamek posiadał 2 bramy i 6 baszt. Na baszcie połączonej z pałacem, umieszczono widoczną do dziś tablicę z herbami Leliwa i Ogończyk z literami W D X O Y Z W S Ł S (Władysław Dominik Xiążę Ostrogski y Zasławski Wojewoda Sandomierski Łucki Starosta). 

Przy wznoszeniu starosielskiego zamku celem wzmocnienia murów do zaprawy dodawano jaja i mleko. Zamek przechodził z rąk do rąk, był własnością Sieniawskich, Czartoryskich, Potockich. W czasie lat zdążył być gorzelnią i magazynami, a później jeszcze browarem. Piwo, warzone w zamkowych murach cieszyło się nawet dużym popytem. W końcu XIX wieku na podwórzu fortecy zbudowano wiejskie chaty, a ich resztki zostały rozebrane całkiem niedawno.

Choć poprzez lata niezdobyty zamek teraz popada coraz bardziej w ruinę. Mimo tego0, zę z boku zamek wygląda jak monolit, to od strony południowej widać dużą wyrwę w murach obwodowych, z sześciu wież pozostały do pełnej wysokości tylko trzy. Jeszcze sto lat temu, na zdjęciach widać było attyki murów oraz rzeźbione korony wież. Teraz zwiedzając ruiny trzeba uważnie patrzeć pod nogi, aby nie potknąć się o resztki renesansowego zdobienia, które osypują się z wierzchołków wież do gęstej trawy na podwórzu. Zamek nie służy nikomu. Po wewnętrznym dziedzińcu chodzą kozy i kury, pasą się krowy…

Skrzynka schowana jest w baszcie, do której należy się wspiąć po zdezelowanych  drewnianych schodkach. Tu, w załomie muru, pod kamyczkami znajdziecie skrzynkę.

Koordynaty podają położenie zamku a nie samej skrzynki. Spoglądając na zdjęcia odnajdziecie jabez problemu.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameARJ-25 Zamek w Starym Siole - Ukraina
HintSkrzynka nano, w maleńkim pojemniku tylko logbook, weź coś do pisania!
CountryUkraine
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device