Description

Rohatyn, miasto na zachodniej Ukrainie, rozpościera się nad brzegiem rzeki Gniła Lipa, która stanowi dopływ Dniestru. Pierwsze pisemne wzmianki o mieście pochodzą z XII wieku, był on wtedy znany jako ośrodek rzemiosła i handlu. Znajdują się tu liczne zabytki, m.in. cerkwie Świętego Ducha, Narodzenia Bogurodzicy, św. Mikołaja oraz kościół św. Mikołaja. Główny plac Rohatyna zdobi rzeźba przedstawiająca młodą kobietę. To legendarna Roksolana - żona sułtana Sulejmana Wspaniałego.

W 1520 roku podczas napadu hordy tatarskiej panna z Rohatyna, Nastia Lisowska, została wzięta do niewoli i sprzedana do haremu tureckiego sułtana Sulejmana II. W niewoli nadano jej imię Roksolana. Młoda kobieta była na tyle mądra, silna duchem i czarująca, że została ukochaną żoną Sulejmana II Wspaniałego. Według opowieści, to właśnie dzięki wpływowi, jaki wywierała na sułtana, tłumaczy się fakt, że napady i grabieże Turków na Ukrainę na pewien czas ucichły.

Bardzo ciekawym zabytkiem architektury sakralnej jest drewniana cerkiew Świętego Ducha z XVI wieku (1598 r.) z bogato zdobionym ikonostasem z 1650 roku. Tu właśnie zainstalowana jest skrzynka. Aby ją zdobyć należy wejść na teren przycerkiewny, minąć mały cmentarz i przy ścianie cerkwii odnaleźć zabytkową chrzcielnicę z kamienia. Nieco nad nią, w belce ściany zobaczycie kilka otworów, w jednym z nich schowana jest skrzynka.

Wejście do samej cerkwii jest płatne, to filia muzeum z Iwanofrankowska. Można wejść też na niewielką wieżyczkę, ale widoków z niej przez maleńkie okienka nie ma.

Koordynaty wskazują położenie cerkwii, nie zaś samej skrzynki. Spójrzcie na zdjęcia, szukając wg nich traficie bez problemu na wiadomą "dziurkę".

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameARJ-23 Cerkiew Św. Ducha z 1598 r. w Rohatynie - Ukraina
HintSkrzynka typu nano, w maleńkim pojemniczku znajduje się tylko logbook. Weź coś do pisania!
CountryUkraine
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device