Description

OPIS MIEJSCA:

Jeszcze przed II wojną światową słynna Berlinka, czyli autostrada Berlin - Królewiec, zdążyła zmaterializować się w pełnej dwujezdniowej formie na odcinku Berlin - Szczecin. Pomiędzy Szczecinem a Lisowem oraz na odcinku Elbląg - Królewiec wybudowano jej jedną jezdnię. Pomiędzy Lisowem a Kościerzyną w czasie II wojny światowej prowadzono prace, przy których zatrudniono robotników przymusowych. W 1943 r. wstrzymano budowę autostrady. Na wielu odcinkach wykonano roboty ziemne poprzedzające kładzenie betonowej nawierzchni. W lasach pomiędzy Zarańskiem a Cieszynem można zobaczyć ciągnące się kilometrami zwały ziemi i splantowane pasy terenu, którymi miała prowadzić autostrada.Dziś gdzie niegdzie biegną nimi lokalne gruntowe drogi. Przeważnie jednak przez ponad 60 lat zdążył wyrosnąć w tych miejscach sosnowy las.

Przez Cieszyno prowadziła dawniej linia kolejowa Połczyn-Zdrój - Złocieniec. Po tym, jak przestała być potrzebna PKP, rozebrano jej torowisko i na całej trasie ułożono asfaltową nawierzchnię. Powstał bardzo atrakcyjny szlak rowerowy. Na południe od zabudowań wsi, w miejscu, w którym dawną kolej miała przeciąć autostrada, Niemcy zdążyli nawet przygotować fundamenty pod wiadukt. Ponad ziemię wystają betonowe bloki. Podobne pozostałości można dostrzec przy drodze z Cieszyna do Głęboczka.

Ze Szczecina autostrada miała biec w okolicy Chociwla, Węgorzyna, Drawska Pomorskiego (na terenie powiatu drawskiego „Berlinka” miała przebiegać przez następujące miejscowości: Brzeźniak - Kumki - Gajewko - Zarańsko - Cieszyno - Warniłeg - Kluczewo i dalej na Szczecinek). W Złocieńcu spotykałaby się z autostradą z Frankfurtu nad Odrą. W tym miejscu planowano zbudować węzeł rozwidlający „Berlinkę” na dwie części; jedna droga miała biec przez Szczecinek i Czarne i dojść do granicy z Polską koło Chojnic, drugiej na razie nie wytyczono.

 

OPIS SKRZYNKI:

Szukaj w środku.

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameA495- Berlinka wiadukt Cieszyno (offset).
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device