Description

OPIS MIEJSCA:

Nieopodal wsi Sarbinowo, 2 km od Chwarszczan, w kierunku na Kostrzyn, rozegrała się 25 sierpnia 1758 r. jedna z największych i najbardziej krwawych bitew nowożytnej Europy. Starły się tam wojska pruskie pod dowództwem króla Fryderyka Wielkiego i wojska rosyjskie dowodzone przez generała Fermora, Anglika w służbie carycy Katarzyny II.

Fryderyk II miał zamiar zniszczyć wkraczające na Śląsk oddziały rosyjskie, które wcześniej zniszczyły okolice Kostrzyna, choć samego miasta nie udało im się zdobyć. Po zgromadzeniu wojsk król pruski przekroczył Odrę na północ od Kostrzynia i skierował się na główne siły wroga. Do spotkania obu armii doszło pod Sarbinowem. Kilkudniowe potyczki zapoczątkowane krwawym pojedynkiem artyleryjskim nie zakończyły się jednoznacznym zwycięstwem. Bitwa pozostała taktycznie nierozstrzygnięta, choć obie strony po dziś dzień roszczą sobie prawo do zwycięstwa. Jednak straty obu stron były bardzo dotkliwe – zginęło lub zostało rannych 11 do 12 tys. Prusaków i 15 do 19 tys.Rosjan.

Więcej na temat bitwy pod Sarbinowem TUTAJ.

Jeszcze w zeszłym roku w miejscu bitwy było usypane z kamieni wzniesienie, stanowiące wcześniej podstawę dla pomnika Fryderyka II oraz tablica informacyjna (w bardzo złym stanie, praktycznie nieczytelna). Teraz plac jest posprzątany jest nowy pomnik z kamienia i piekna wieża widokowa, tylko ktoś zapomniał o drzewach, które okalają punk widokowy...

 

OPIS SKRZYNKI:

Mały magnetyczny pojemnik siedzi pod podłogą. Trzeba się wdrapać, a potem dokładnie odłożyć.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache nameA473- Bitwa pod Sarbinowem.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device