Description

OPIS MIEJSCA:

Po wybudowaniu wiaduktu obok elektrowni, przeniesiono stację "Pomorzany Wąskotorowe". Po wybudowaniu bocznic do nabrzerzy nowa stacja zlokalizowana została przy ul. Bydgoskiej we wschodniej, niżej położonej części Pomorzan. Na odcinku od wiaduktu do stacji występują liczne ubytki w torowisku, a po stacji praktycznie nie ma już żadnych śladów.  Planowana była budowa dalszego odcinka torów, aż do centrum Szczecina, ale plany nie zostały zmaterializowane.

Udało się jednak wejść na teren firmy "JEDYNKA" przy ul. Bydgoskiej 1A (za dnia brama jest otwarta i ciecia nie spotkalismy) jest to prawdopodobny początek terenu nabrzeża portowo-magazynowego. Tam na placu przeładunkowym zlokalizowałem jeszcze kilkanaście metrów zachowanego torowiska kolejki CPO w nienaruszonym stanie. Polecam obejrzeć w godzinach pracy firmy.

Dostęp do samego kanału portowego jest mocno ograniczony. Cały teren gdzie było nabrzeże portowo-kolejowe jest ogrodzony. Są tam prywatne firmy, a w dalszej części teren został wykorzystany na ogródki działkowe, po drugiej stronie ulicy są tereny należące do elektrowni...

 

 

OPIS SKRZYNKI:

... Aby jednak pokazać kanał portowy, który w mniejszym lub większym stopniu jest wykorzystywany do dziś i gdzie kończyła bieg kolejka wąskotorowa postanowilismy go spenetrować. Z braku dostępu do kanału portowego od strony Bydgoskiej, założyłem kesza na jego przeciwległym brzegu. W tej chwili widok nie przypomina nic z tego co tam się znajdowało jeszcze 70 lat temu. Prócz kawałka torowiska przy ul. Bytomskiej 1A, dziwnych betonowych ruin bez stropu ( z przegrodami w środku, grubość ścian przekracza 0,5m) oddalonych o koło 200m od przejazdu kolejowego w stronę Odry i kanału portowego wszystko inne zostało rozebrane.

Sama skrzynka dość łatwa, dojazd może być bardziej skomplikowany. Jedyny dostęp do kanału i kesza jest od strony ul. Szczawiowej. Potem skręcamy w prawo i auto zostawiamy przy betonowym płocie. Ostatnie 200m trzeba pokonać na pieszo.

Przy podejmowaniu skrzynki proszę uważać na wędkarzy, oraz działkowców koczujących na swych działeczkach po przeciwnej stronie kanału.

KESZA PROSZĘ PODEJMOWAĆ TYLKO W DZIEŃ, ZE WZGLĘDU NA OCHRONĘ, KTÓRA PILNYJE POBLISKICH FIRM I INTERESUJE SIĘ OBCYMI.

 

 

 

 

NA LOGBOOKU ZOSTAŁA UMIESZCZONA TAJNA LITERKO-CYFERKA, chetnych proszę o spisanie będzie potrzebna do wyznaczenia "FINAŁOWEGO KESZA WĄSKOTOROWEGO-CPO".

 

 

 


Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
20.11.2017 (20.11.2017)
Cache nameA411- Port nad Odrą-CPO.
HintPod nogami, pod betonem.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device