Description

OPIS MIEJSCA:

Pod koniec XIII wieku Brandenburgia opanowała między innymi ziemię wałecką. Na zdobytych terenach powstała tzw. Nowa Marchia. Margrabiowie w celu utrwalenia swej władzy na nowo pozyskanych terenach, prowadzili nasiloną akcję osadniczą. Nadawali ziemie wiernym sobie rycerzom. Jednymi z nich byli Henryk i Jan z rodu von Wedlów. Na otrzymanej ziemi założyli osadę Mirosławiec zwaną też Nowy Frydland, która w roku 1314 otrzymała prawa miejskie. Na wschód od miasta pośród podmokłych łąk wznieśli gotycki zamek. Brak przekazów źródłowych uniemożliwia jednak odtworzenie jego wyglądu. W dokumencie z roku 1375 zamek w Mirosławcu zaliczony został do 12 najsilniejszych warowni von Wedlów, położonych na wschód od Odry. Zamek posiadał spore znaczenie strategiczne. Położony był przy „via regis” czyli szlaku solnym wiodącym do Kołobrzegu oraz przy tzw. „via marchionis”, czyli drodze marchijskiej łączącej ziemie Zakonu Krzyżackiego z Brandenburgią. W roku 1576 zamek i dobra frydlandzkie odziedziczył zięć Gregora von Wedell Henryk von Blankenburg. Podczas waśni rodowych w roku 1594 zamek został zdobyty i splądrowany. Zgodnie z przekazami potężny pożar jaki strawił miasto w roku 1719 zniszczył także zamek. Obiekt został opuszczony i nigdy nie został odbudowany.

W roku 1731 pułkownik w służbie pruskiej Dionizy Jerzy Joachim von Blankenburg, rozpoczął wznoszenie nowej siedziby ukończonej po siedmiu latach. Nowy obiekt zbudowany w stylu holenderskiego baroku nie posiadał już jednak cech obronnych. Powstał prawdopodobnie w innym miejscu niż zniszczony średniowieczny zamek. Usytuowany został na wzmocnionej palami kwadratowej wysepce otoczonej nawodnioną fosą. Ceglano-kamienny budynek postawiony na planie prostokąta o wymiarach 20x40m posiadał dwie kondygnacje. W latach 1743-45 pałac został powiększony przez dobudowanie dwóch skrzydeł. Ostatni właściciel Mirosławca baron von Blankenburg zmarł w roku 1836. Od roku 1877 pałac pozostawał niezamieszkały, a po pożarze w roku 1890 uległ całkowitemu zniszczeniu. Obecnie na otoczonej wodą wysepce zachowały się niewielkie pozostałości fundamentów pałacu. Mimo prac archeologicznych nie udało się jednoznacznie wyjaśnić, czy pałac został wzniesiony na nowym miejscu, czy na ruinach średniowiecznego zamku.

OPIS KESZA:

Skrzynka małych rozmiarów ukryta w pniu drzewa, które wyrosło na ceglanych ruinach pałacu. Zdjęcie napewno bedzie pomocne.

Proszę o dokładne maskowanie skarbu!

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
20.11.2017 (20.11.2017)
Cache nameA188- Ruiny pałacu/zamku w Mirosławcu.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device