Description

OPIS MIEJSCA:

Przy Bramie Portowej stoi Pomnik Powielacza. Odsłonięto go z okazji 25-lecia powstania ruchu Wolność i Pokój. Urządzenie jest zatopione w szkle, które stoi na niewielkim postumencie. Jak głoszą słowa na płótnie imitującym drukowany przez powielacz papier odegrało ono "nieocenioną rolę w demontażu komunizmu".

Lata temu to urządzenie wykorzystywane było do kopiowania dokumentów, dziś jednak używamy do tego znacznie wygodniejszych i dających wydruk lepszej jakości kserokopiarek. Czym to nie co już zapomniane urządzenie zasłużyło sobie na uhonorowanie pomnikiem?

Powielacz był powszechnie stosowany od XIX wieku do końca lat osiemdziesiątych wieku XX. Za jego pomocą można było wykonać nawet do kilkuset dostatecznie czytelnych kopii dokumentu, jednak ze względu na stopniowe zanieczyszczanie się i zużywanie matrycy każda następna kopia była nieco gorszej jakości niż poprzednia. Pojawienie się kserokopiarek i innych urządzeń wykorzystujących skanery i drukarki laserowe ostatecznie wyparło z użycia to, zdecydowanie bardziej kłopotliwe urządzenie.

Pomnik zaprojektowała Dorota Tołoczko-Femerling. Jest to oryginalny powielacz z lat 80., Na płótnie imitującym papier wychodzący z maszyny przechodnie mogą dowiedzieć się czym był Ruch WiP, czym był sam powielacz i jaką rolę odegrał w walce opozycji o wolność. Pomnik stanął w Szczecinie, bo w tym mieście rozpoczęła się historia ruchu Wolność i Pokój. WiP powstał w 1985 r. po proteście w obronie Marka Adamkiewicza, który w grudniu 1984 r. został skazany na dwa i pół roku więzienia za odmowę złożenia przysięgi wojskowej mówiącej m.in. o wierności blokowi komunistycznemu. Decyzja o powołaniu ruchu pokojowego zapadła w marcu 1985 r. w kościele w Podkowie Leśnej podczas głodówki w obronie Adamkiewicza, a sam ruch ostatecznie powstał 14 kwietnia 1985 r. w Krakowie.

Artykuł o powielaczu: tutaj.

OPIS KESZA:

08.11.2013 Poprawiono kordy.

Mikro pojemnik z logbookiem ukryty  jest w okolicy powielacza jakieś 6-8 metrów od niego. Skrzynki nie zobaczysz, raczej trzeba ja wymacać. Ze względu na bardzo ruchliwe miejsce i kamerę prosimy o zachowanie keszerskiej dyskrecji podczas podejmowania skrzynki. ZALECANE SZUKANIE NOCNE!

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
20.11.2017 (20.11.2017)
Cache nameA192- Pomnik KSERO- jedyny taki na świecie.
HintSiadaj!
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device