Description

Garnizon w Skierniewicach istniał od czasów zaborów, tyle że początkowo żołnierze kwaterowali w oficynach pałacowych i na prywatnych kwaterach u mieszkańców miasta. Najpierw stacjonowały tu wojska pruskie. Później, stacjonowały tu niewielkie siły polskie i rosyjskie (wymieniane są  2 i 4 pułk strzelców konnych i 3 bateria artylerii lekkokonnej). W czasie Powstania Listopadowego po opuszczeniu Skierniewic przez wojska rosyjskie, kierowano tu do kompanii weteranów żołnieży niezdolnych do służby liniowej, ich głównym zadaniem była ochrona magazynów.  Po upadku powstania rozlokowano tu większe siły wojsk rosyjskich. Liczebność garnizonu zwiększono w czasie Powstania Styczniowego, w celu ochrony Kolei Warszawskio-Wiedeńskiej - w listopadzie 1863 w pałacu stacjonował sztab 5 kijowskiego pułku grenadierów, a w mieście znjadowało się wtedy  ok. 1250 żołnierzy.

Budowę koszar rozpoczęto dopiero w 1867 roku i w 1883 roku składał się na nie duży budynek mieszkalny, stajnia i dwa budynki gospodarcze wybudowane w rejonie ulic Piotrkowskiej (ob. Batorego) i Stodólnej (ob. 1 Maja). Dopiero w latach 1885-1895 powstały tu duże koszary (projektu Aleksandra Woyde) zlokalizowane na południe od pierwszych budynków (przy ul. Piotrkowskiej, nad rzeką Łupią), a w latach 1892-1898 wybudowano drugi kompleks po drugiej stronie ulicy Ułanów Carskich (ob. Kilińskiego). Pomiędzy nimi na placu w 1903 roku ukończona została cerkiew wojskowa Pułku Tobolskiego (ob. kościół garnizonowy).

Tobolcy
Tobolcy w Skierniewicach - pośrodku pułkownik Mołotkow

W latach 1865-1892 w Skierniewicach stacjonował 2. Batalion Strzeców (w 1888 przekształcony w pułk), zaś w latach 1892-1910 38. Tobolski Pułk Piechoty (koszary przy Piotrkowskiej) i 170 Rezerwowy Ostrołęcki Pułk Piechoty (później przenumerowany na 181. - zajmował koszary przy Ułanów Carskich) Natomiast w latach 1910-1914 w mieście stacjonował 31. Aleksiejewski Pułk Piechoty (do 1913 nazywał się Aleksopolskim). W Skierniewicach znajdował się też sztab 10. Dywizji Piechoty, w której skład wchodził 38. Pułk Tobolski. Być może stacjonował tutaj przynajmniej okresowo Pułk Ułanów Lejbgwardii Jego Wysokości (bowiem w 1903 właśnie w Skierniewicach obchodzili oni 250-lecie pułku - link do zdjęć)


Tobolec

W okresie międzywojennym koszary zajęło Wojsko Polskie i od 1921 stacjonowały tu jednostki wchodzące w skład 26 Dywizji Piechoty - 18. Pułk Piechoty (koszary przy Batorego) i 26. Pułk Artylerii Lekkiej (koszary przy Kilińskiego), oraz III batalion 10 Pułku Piechoty (do 1937). Tutaj też stacjonował sztab samej 26 DP, oraz służby dywizyjne (26 dywizyjny szwadron kawalerii, 26 batalion saperów, 26 dywizjon artylerii ciężkiej, 26 bateria artylerii plot, 403 kompania sanitarna, 48 samodzielna kompania ckm).


Kompania telegraficzna 26 DP w skierniewickich koszarach

Po II wojnie światowej garnizon skierniewicki nadal funkcjonował,  a jednostkę wojskową nr 2232 zlikwidowano w ostatnich latach wraz z likwodacją poboru. Kompleks koszarowy na zachód od ul. Kilińskiego już od dłuższego czasu stoi w znacznej części opuszczony i wiele budynków jest dostępna. Okeszowaliśmy jedynie kilka z nich (początkowo, bo z czasem zasadziliśmy niemal dwadzieścia skrzynek), a warto jeszcze trochę połazić po jednostce, bo jest co oglądać. Obszar jest duży, toteż warto tak z pół dnia na to poświęcić, tylko trzeba uważać, bo można tu spotkać złomiarzy, bezdomnych, albo dostać się pod ostrzał ASG. Kilka budynków przejęła Państwowa Szkoła Zawodowa i są one remontowane (to dobra wiadomość, bo  dzięki temu nie będą podlegały dewastacji i zniszczeniu, a jednocześnie teren pozostanie ogólnodostepny), natomiast kompleks po drugiej stronie ulicy jest nadal zajęty przez wojsko - obecnie część zajmuje prawdopodbnie Służba Kontrwywiadu Wojskowego, a część została przekazana Agencji Mienia Wojskowego (link).


Przeprawa przez Łupię w czasie I wojny światowej

Skrzynka znajduje się w jednym z opuszczonych budynków jeszcze z czasów carskich. Polecam obejrzenie murów z zewnątrz - na cegłach są nawet napisy cyrylicą, a także z datą z okresu międzywojennego. W okresie powojennym mieścił się tu magazyn broni, jednak zwykli żołnierze z poboru o tym nie wiedzieli, im sprzedawano informację, że to magazyn środków czystości.

 

Uwagi o dostępności terenu:

Skrzynka aktualnie znajduje się w ogrodzonej części jednostki Wejście bez skakania przez płot możliwe jest od skrzynki Zb Nr. Jeśli zdecydujecie się na eksplorację terenu, starajcie się być niewidzialni. Co prawda żadna z dotychczasowych ekip nie zgłaszała problemów, ale lepiej dmuchać na zimne.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
20.11.2017 (20.11.2017)
Cache nameKoszary Pułku Tobolskiego
HintSzukaj za drzwiami Owijajcie starannie w element maskujący
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device