Description

Po 10 września 28 DP wycofywała się do Warszawy po ciężkich walkach granicznych. Osią przemarszu była linia kolejowa Skierniewice - Warszawa. Marsz wykonywano zasadniczo nocą by uniknąć strat od działania lotnictwa niemieckiego. Aby odciążyć oddziały tabory zmniejszono do minimum, zabierając ze sobą tylko tabory bojowe, resztę pozostawiając w lasach skierniewickich. Dowódca też tak uszeregował dywizję, aby była w stanie prowadzić boje spotkaniowe i z marszu przechodzić do natarcia. Dużym problemem były także braki artylerii (12 dział) i mała ilość amunicji.

W nocy z 11 na 12 września dywizja znalazła się k. Brwinowa.  W Milanówku straż przednia dowiedziała się od miejscowej ludności, że Brwinów został już zajęty przez Niemców. 28 DP przeszła do ataku siłami I batalionu 36 pp wraz z oddziałem ckm oraz plutonem artylerii.  Zmusili Niemców do wycofania się z miasta do Otrębusów. I batalion podjął pościg za wrogiem a II batalion oczyścił resztę Brwinowa z Niemców. 

Po krótkim odpoczynku przystąpiono do uderzenia w kierunku Pruszkowa. Atak został odparty, a Niemcy zajmując Grodzisk Mazowiecki doprowadzili do pół okrążenia dywizji. W godzinach popołudniowych od strony Pruszkowa niemiecką piechotę wsparły czołgi. Aż do wieczora trwały ostre walki w obronie Brwinowa. Po zapadnięciu zmroku 28 DP wycofała się na Błonie, a potem przez puszczę do Modlina.

Kesz ukryty jest na kordach poza cmentarzem ale trzeba sięgnąć z cmentarza. Pod cegłą za słupkiem.

Do zalogowania potrzebne jest też hasło. Znajdziecie je na cmentarzu. Jest to nazwisko żołnierza spoczywającego w mogile ze zdjęcia drugiego.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
14.02.2019 (14.02.2019)
Cache name28 DP Brwinów
Hintgrób z hasłem znajduje się w pobliżu miejsca z trzeciego zdjęcia
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device