Description

Zostało wybudowane w 1962 r. Na początku 1999 r. przeszło generalną modernizację, w kwietniu 2005r. zaprzestało jednak regularnej działalności filmowej z powodów ekonomicznych. Następnie sala projekcyjna kina "Wilda" wykorzystywana była do różnego typu przedstawień, w czasie ferii zimowych 2006 r. wyświetlano w niej bajki dla dzieci. Obecnie w budynku mieści się dyskont spożywczy sieci Biedronka. Po kinie pozostał napis "Kino Wilda" na bramie wjazdowej na dziedziniec budynku oraz umieszczony nad wejściem w 2014 neon.

Do czasu powstania "Multikina" było jedynym po wojnie nowym kinem w Poznaniu. Posiadało widownię z balkonem na 760 miejsc, gigantyczny, przeszklony holl i nowoczesną, wentylację grawitacyjną. Zimą sala ogrzewana była przy pomocy nadmuchu ciepłego powietrza, a holl kina był tak duży, że organizowano w nim zabawy sylwestrowe. To właśnie tu narodził się DKF "Absolwent". W kinie "Wilda" odbywały się na początku lat 90. Poznańskie Premiery Filmowe m.in. polska prapremiera filmu Filipa Bajona "Poznań 56".

Na początku nowych czasów kino "Wilda" zostało wyposażone w unikalny w tamtych czasach system odtwarzania dźwięku Digital Dollby Surround. Było to kilka lat wcześniej zanim wybudowano 1998 roku pierwsze w Polsce kino wielosalowe -"Multikino" przy ul. Królowej Jadwigi. Ten nowomodny, wielosalowy obiekt odebrał "Wildzie" palmę pierwszeństwa. Rok później państwowi właściciele "Wildy" przeprowadzili gruntowny remont obiektu. Wymieniono fotele, wykładziny akustyczne na ścianach, ekran oraz sprzęt nagłaśniający. Po remoncie kino posiadało najwyższy europejski standard oraz wieloletnią tradycję. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że posiadało najlepszą markę. W kilka lat później Urząd Marszałkowski przejął zarządzanie nad kinem i jego mało konkurencyjnym państwowym właścicielem.

Jeszcze przez kilka miesięcy 2006 r. Wilda broniła się przed bankructwem, m.in. dzieląc działalność filmową z pokazami kabaretowymi. Nieskutecznie.

W sierpniu 2006 r. syndyk masy upadłościowej zdecydował się ogłosić przetarg na zakup budynku. - Zgłosił się tylko jeden oferent, który kupił kino za cenę wywoławczą.

Dziś o tym, że pierwsze powstałe po II wojnie kino w Poznaniu, niegdyś nie spełniało roli handlowej, przypomina jedynie neon zawieszony na budynku oraz brama wyjściowa.

Kamienica w której mieściło się Kino "Wilda". Po prawej stronie od dawnego wejścia do kina znajduje się brama z zachowanym szyldem z nazwą kina przez którą widzowie wychodzili z kina. Zdjęcie zrobiono w dniu 27 września 2011 roku.

http://poznan.wikia.com/wiki/Kino_Wilda


Skrzynka - stojąc przed kinem musicie znaleźć bramę wyjściową z kina - w prawo lub w lewo - kto bywał ten ma łatwiej ;-). Ukryta w ruchliwym miejscu więc proszę o ostrożne podejmowanie. Nie zaszkodzi zastosować zasadę ZERO. Logbook zawiera część kordów do skrzynki finałowej. Nie zapomnij spisać!

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
04.03.2018 (04.03.2018)
Cache name[Wilda] Kino Wilda [luk34]
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device