Description

Powstanie, które wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu jest ciągle - z różnych względów - mało znane, czasem jakby pomijane w mainstreamie. Wydarzenia szybko przeniosły się na prowincję i tam właśnie toczyły się najcięższe boje, które ogarnęły nie tylko Wielkopolskę, ale również Kujawy i Pomorze. Żołnierze wielkopolscy po zakończeniu powstania walczyli również na Śląsku i Kresach Wschodnich. Powstanie przyniosło całkowite zwycięstwo, a Wielkopolska jeszcze przez pół roku funkcjonowała jako niezależne państwo z własną ponadstutysięczną regularną armią, rządem, administracją i in. niezbędnymi instytucjami. Obowiązuje pogląd, że zabory trwały 123 lata, a w wyniku powstania Poznańskie powróciło do macierzy. A może to Polska powróciła na mapę dopiero po 125 latach, wraz ze swoją kolebką nad Wartą? Trudno przeszacować nie tylko militarne korzyści jakie odniosła z tego II Rzeczpospolita. Pamiętajmy jednak, że to Poznaniowi bardziej zależało na polskości niż Polsce na jej pierwotnej siedzibie.

Aktualizacja 2 maja 2018

Kesz to zielony pojemnik o pojemności 35 litrów ukryty na kordach. Do podjęcia niezbędne jest odnalezienie narzędzie znajdującego się w pobliskim keszu Klucz do sukcesu - (Nie)zapomniane zwycięstwo - OP81QP. Do wydostania narzędzia niezbędna jest penseta. Proszę o jego staranne ponowne zabezpieczenie i odłożenie.

Stałe wyposażenie kesza to dziennik, temperówka i ołówek oraz strunowa koperta na płaskie fanty źle znoszące wilgoć. Proszę tych kilku rzeczy nie zabierać.

Skrzynka  znajduje się na terenie ogrodzonym, zamykanym, chronionym i monitorowanym.  Nie jest dostępny non-stop. Zwykle nie uda się jego podjęcie w poniedziałki, zaś w pozostałe dni próbować można od 10:00 do 16:00. Trzeba się liczyć z koniecznością kupna biletu. Również w tym miejscu proszę zachować należną mu powagę. Jeśli podczas wizyty zachowywać się będziecie godnie i przyjdziecie w odpowiednim czasie nikt nie będzie Was niepokoił.

 

free counters

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache name(Nie)zapomniane zwycięstwo
HintAmunicja
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device