Description
Dodatkowe atrybuty skrzynki

 

[H]1 

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Rytlu

 

Starania o budowę kościoła katolickiego w Rytlu jego mieszkańcy rozpoczęli w 1888 roku.Dotychczas mieszkańcy niewielkiej wsi chodzili do kościoła do Czerska, odległego od Rytla o około 13 km. W 1899 roku wybudowano kaplicę z podwójnych desek dzięki staraniom pierwszego proboszcza (byłego wikariusza parafii czerskiej), ks. Antoniego Kowalkowskiego. Po kilku latach kaplica okazała się za mała i w 1909 roku rozpoczęto budowę murowanego kościoła, którą ukończono w 1911 roku.Drewnianą kaplicę rozebrano i darowano do Legbąda.

Rytelski kościół był pierwszym pod wezwaniem Matki Boskiej Różańca Św., zawierający na ścianach piękne obrazy o treści różańca świętego. Ksiądz Antoni Kowalkowski zrobił wiele dla swoich parafian, zbudował kościół, plebanię troszczyły się o rozwój życia religijnego.
 Jest autorem wielu religijnych pieśni dla dzieci, dwie z nich zdobyły wielką popularność i weszły na stałe do repertuaru pieśni kościelnej, nie tylko w kraju, ale i za granicą. Są to „Kiedyś o Jezu chodził po świecie” i „Pan Jezus już się zbliża”.

Już po 5 latach od istnienia parafii rozpoczęto budowę nowej większej świątyni. Projekt wykonał chojnicki architekt Otto, jednak nie znalazł on uznania wśród mieszkańców. Osteteczne wykonanie projektu powierzono sprawdzonemu architektowi z Moguncji, Fritzowi Kunstowi(on projektował m.in. kościoły w Swornychgaciach i piękną neobarokową świątynię w Wygodzie koło Kartuz). Starą kaplicę rozebrano i… spławiono Wielkim Kanałem Brdy do Legbądu, gdzie służyła wiernym do początku lat 70. XX wieku.


Nowy kościół w Rytlu(1909r.-1911r.) ozdabiany był przez firmy z odległych zakątków Niemiec – malunki wykonywał malarz z Monachium, witraże zakład z Moguncji, dzwony ludwisarnia w Ludwigsburgu, a zegar na kościelnej wieży zbudował słynny wówczas zakład z Osnabruck. Obecnie kościół w dni powszednie jest zamknięty, jednak można przez kraty obejrzeć piękne wnętrze.


Informacje niezbędne:

Kesz znajduje się w "dwunożnej" elektrycznej postaci na wysokości pasa.

Proszę o dyskretne zachowanie i podejmowanie od strony kościoła.

W keszu zmieszczą się małe fanty typu naboje, figurki, monety.

 

Zapraszam na blog: www.rytelblog.blogspot.com

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache name[H]1 - Kościół NMP w Rytlu
HintW otworze słupa.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device