Description

GeoŚcieżka

Pewnie część z Was mija je codziennie nie zwracając na nie uwagi, część nie wie, że to całkiem spory kawałek nie tylko Józefowskiej historii, część zapewne nie ma pojęcia, że to poniemieckie bunkry i część że to w ogóle bunkry... Sam kojarzyłem kilka takich schronów na terenie Józefowa, ale nie wiedziałem że było ich aż tyle! Podejrzewam, że takich osób jak ja jest więcej, dlatego też postanowiłem je wszystkie odszukać i okeszować. Seria składa się z 15 skrzynek w których znajdziesz cyferkę potrzebną do odnalezienia skrzynki finałowej. Jako że nie lubię babrania się w ziemi i obierania keszy z zapyziałych, porwanych folii to żadna ze skrzynek nie jest zakopana w ziemi ani owinięta w jakieś foliowe ustrojstwa.

.................................................................

Znajdujemy się na terenie Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii dla dzieci. W dzień brama jest zawsze otwarta, gdyby była zamknięta to zawsze można wejść przez dużą dziurę w płocie od strony ulicy 3maja. Stworzyłem tutaj multaka, gdyż schrony są bardzo blisko siebie.

Naszym zadaniem jest odnalezienie czterech pośrednich skrzyneczek z których uzyskamy współrzędne głównego pojemnika. Wszystkie skrzyneczki (prócz finału) znajdują się w obrębie schronów - max 2m.
#8 - schron obserwacyjny z 1915r. Dostępny choć bardzo zaśmiecony znajduje się na skraju podebranej wydmy
#9 - schron obserwacyjny z 1915r, zasypany.
#10 - schron dla broni maszynowej do ognia czołowego z 1915r, zasypany.
#11 - myślałem że to kolejny bunkier ale niestety nie udało mi się ustalić co to jest - mi wygląda na schron. Trzeba zejść na dół, wystarczy -1

Właściwy schron obserwacyjny #11 najprawdopodobniej znajduje się pomiędzy #8 a #12, poza terenem szpitala. Postaram się to jeszcze sprawdzić.

Edit 10.01.2014: Udało mi się namierzyć właściwy bunkier #11 Wystarczyło żeby opadły liście i od razu się odsłonił :) Dla zainteresowanych dorzucam w takim razie dodatkowy Waypoint - "#11 bez wzkazówki"

Edit 1.02.2015: zmiana maskowania w #8 i zmiana podpowiedzi

N 52 07.(#8 * #10)      E 21 14.(#9 + #11)

kliknij TUTAJ i sprawdź współrzędne

W logbooku znajduje się cyferka potrzebna do znalezienia skrzynki finałowej.

..................................................................

Przedmoście Warszawskie to linia fortyfikacji i umocnień ciągnąca się od Ryni nad Narwią, przez Strugę, Zielonkę, Starą Miłosną, Wiązownę i Józefów aż do Wisły. Pierwsze prace rozpoczęły się w 1915 roku – od tego czasu fortyfikacje były wielokrotnie przebudowywane, aż do roku 1944.

Wzniesione w latach I wojny światowej umocnienia Brückenkopf Warschau stanowiły nowoczesną linię obrony doskonale wkomponowaną w teren przy wykorzystaniu jego walorów obronnych – wzniesień, mokradeł, rzek. Niewątpliwą zaletą linii była jej niewielka długość oraz poprowadzenie z drobnymi odstępstwami w linii prostej na osi północ – południe. Dodatkowym atutem była bardzo dobrze rozwinięta sieć drogowa i kolejowa, która ułatwiała manewrowanie odwodami i kierowanie własnych wojsk na najbardziej zagrożone odcinki frontu. Ostatecznie, całkowita długość wzniesionych umocnień wynosiła około 55 km. Zgodnie z niemieckimi planami na wypadek rosyjskiej ofensywy umocnienia Brückenkopf Warschau miały zostać obsadzone 4-5 dywizjami piechoty wzmocnionymi 80 bateriami artylerii.

Do początku 1918 umocnienia były pilnowane, choć nie rozbudowywano ich, ani nie poddawano konserwacji. Związane było to z panującą sytuacją na froncie wschodnim, który przebiegał daleko w głąb Rosji. Utrata znaczenia strategicznego umocnień spowodowała, że na początku roku dowództwo niemieckie wydało rozkaz o ich likwidacji. W listopadzie 1918 zmieniła się sytuacja geopolityczna – zakończyła się I wojna światowa, a Polska uzyskała niepodległość. Pojmując znaczenie militarne linii fortyfikacji zabezpieczających od wschodu Warszawę, w styczniu 1919, polskie władze wojskowe wstrzymały rozbiórkę umocnień. Dodatkowo poniemieckie umocnienia zyskały wojskową ochronę, która okazała się niewystarczająca do zabezpieczenia obiektów. Pomimo ochrony miejscowa ludność rozgrabiła wszystkie mogące się do czegokolwiek przydać materiały. W związku z brakiem środków finansowych na remonty oraz skuteczną ochronę, późnym latem 1919 wydano ponownie zgodę na rozbiórkę umocnień. Prace rozbiórkowe wstrzymano dopiero pod koniec czerwca 1920, wobec zbliżającej się ofensywy bolszewickiej.

Obecnie większość fortyfikacji jest zniszczona, niektóre częściowo zasypane.

Więcej informacji:
http://www.2korpus.pl/bruckenkopf-warschau-i-atrakcje-jozefowa.html?showall=1


http://pl.wikipedia.org/wiki/Przedmo%C5%9Bcie_Warszawskie

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
21.11.2017 (21.11.2017)
Cache name#8,9,10,11 Brückenkopf Warschau - Józefowskie bunkry
HintPodpowiedzi dopasuj sobie sam do danego etapu: # coś tu nie pasuje - szukaj logo vilkolaka # rozmi
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device