Description

Na północny-zachód od Jarocina, przy drodze Hilarów–Bachorzew-Wilkowyja, widać niewielkie piaszczyste wzniesienie ze starym, pochylonym krzyżem. Istnieje przypuszczenie, że jest to mogiła żołnierzy napoleońskich z czasów wyprawy Napoleona na Moskwę w 1812 roku. Podczas prac w lesie, w pobliżu krzyża, znaleziono dobrze zachowane części rynsztunki orężnego żołnierza francuskiego. O tej mogile miejscowi opowiadają następującą legendę:

“ wiele, wiele lat temu szedł droga do Hilarowa francuski żołnierz. Był bardzo słaby i mizerny, a idąc mocno kuśtykał. Przystanął nieopodal małej górki w miejscu, gdzie stał krzyż. Wyczerpany długą drogą położył się na śniegu. Spostrzegł wtedy, że z rany płynie mu krew. Wskutek zmęczenia i rozpaczy zaklął cicho ale strasznie. Leżał tak już dłuższą chwilę, gdy zobaczył dwóch żołnierzy w mundurach francuskich- byli to ponoć Polacy.

Gdy ujrzeli rannego, podbiegli do niego i zaczęli opatrywać ranę. Ale stała się rzecz dziwna i straszna – oto żołnierz francuski schwycił jedną ręką za karabin i postrzelił najbliższego żołnierza. Wówczas rozgniewani wędrowcy dobili rannego i zakopali na górce.

Starsi mieszkańcy pamiętają jeszcze, że dawniej przy drodze stały wierzby. Z tych wierzb co rok w dzień Zaduszny, wybuchał trzy razy ogień. Dziś już się to nie dzieje ponieważ wierzby zostały wycięte.

Legendy i podania Jarocina oraz jego okolic

 

Dziś w tym miejscu stoi krzyż. Na znalazców czekają certy. 

 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
13.02.2019 (13.02.2019)
Cache nameżołnierz napoleoński - mogiła
Hintnisko przy rdzawym drzewie V
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device