Description

Od wieków góry fascynowały ludzi. Ta najwyższe w okolicy były przedmiotem szczególnego zainteresowania. Większość obrzędów religijnych, dla podkreślenia ich doniosłości, odbywała się na szczytach najwyższej góry w pobliżu. Ustawiano na nich symbole religijne, z czasem budowano kaplice. Chrześcijanie przejęli ten zwyczaj od religii pogańskich.

W pobliżu Chyloni znajduje się Święta Góra. W pobliżu jej szczytu jest "kościół pod chmurką". Są kapliczki, są ławki. Całość utrzymana w wielkim porządku i czystości. Warto to obejrzeć.

 

Skrzynka

Jest schowana trochę z boku, aby nie zakłócać spokoju modlących się. Zawieszona jest na drzewie na wysokości około 2 m. Proszę jej nie zdejmować. Zdejmowana, poprzednia skrzynka zaginęła.

 

Hasło do logu

Składa się z dwóch części. Pierwsza to litery, które należy znaleźć w bocznej kapliczce. W jej wnętrzu znajduje się napis. Litery z odpowiednich pól tego napisu (czytane od lewej, bez spacji,drukowanymi literami) utworzą pierwszy człon hasła. Drugi człon znajduje się na krzyżu, tego na zdjęciu. Na fotografii dolna część jest świadomie zniekształcona. Jest tam napis, który stanowi drugą część hasła.

 

10 2 13 28 18 31 + napis z krzyża

 

W tym miejscu była kiedyś skrzynka. Zawierała ciekawe informacje o Świętej Górze. Warto je powtórzyć:

Był we wsi taki punkt. Miejscowi uważali go za niezwykłe, czcili je jeszcze całe wieki temu... Mawiali, że na Świętej Górze działy się cuda za sprawą magicznej studni, która niegdyś się tam znajdowała. Pewnego razu jednak, zły gospodarz użył tej wody, żeby uzdrowić swojego osła, przez co utraciła ona swoją moc. Po zaprowadzeniu  wiary chrześcijańskiej na te ziemie, na wzgórzu tym, stanęła również kaplica, a w niej figura Świętego biskupa Mikołaja. Z początku kaplica była drewniana, a w wieku osiemnastym zastąpiono ją murowaną. Jednakże w środku następnego stulecia, zawaliła się kaplica z powodu wielkiej wichury! Odnaleziono jedynie wśród murów krzyże wotywne i figurę świętego, którą przeniesiono w centralną część Chyloni, nieopodal kościoła, pod którego wezwaniem ten sam patron był. A kościół zbudowany wraz z tym, jak ludzie zaczęli zasiedlać tereny. I karczma, i młyn był, to i kościół powstać musiał! Trzy lata czekali mieszkańcy, ale powstał on, z murowanym prezbiterium, choć ściany miał drewniane. Ale nikt już nie pamięta dokładnie kiedy powstał. Jest jednym z najstarszych, choć nie aż tak, jak ten oksywski, którego filii rolę pełnił do XX wieku. Z przerwą, bo przez dwieście lat był on protestanckim zborem, za sprawą gdańskich mieszczan, pod panowaniem których chylońskie ziemie były wówczas. Mieszkańcy wsi w latach późniejszych postanowili na Świętej Górze wznieść nowe kapliczki, by móc znowu sprawować kult w tym, ponoć bardzo energetycznym, miejscu. Idąc tutaj ścieżką zaczynającą się vis a vis Szkoły Podstawowej nr 10, można zauważyć poprzybijane do drzew krzyże oznaczone cyframi rzymskimi od 1 do 13, spełniające rolę 14 stacji drogi krzyżowej. Prowadzą one do dwóch rządków ławeczek i dwóch murowanych kaplic.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
05.03.2018 (05.03.2018)
Cache nameŚwięta Góra
HintPrzyjrzyj się dokładnie. Nie patrz w dół, ale przed siebie. Przyciągnij do siebie. Nie złam.
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device