Description

W Mirkowie, fragmencie Konstancina-Jeziorny, nieopodal robotniczego osiedla, wznosi się niezwykle ciekawy neogotycki kościół pw. Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. 

 

Kościół w Mirkowie

 

[Kościół] Świątynię zbudowano w latach 1907–1909 z inicjatywy Edwarda Natansona, współwłaściciela pobliskiej papierni, wg. projektu Hugo Kudery.

Zachwyca ona nie tylko swoją sylwetką, równie ciekawy jest oryginalny neogotycki wystrój wnętrza z kompozycją ostrołuków okien i portali, wielobocznym prezbiterium, krzyżowo-żebrowym sklepieniem kopuły oraz stacjami Drogi Krzyżowej, oraz dwa barokowe 'relikty' : organy z 1730 r. przeniesiono z nieistniejącego już kościoła w Cieciszewie, oraz obraz „Chrzest Jezusa”. 

Ołtarz główny, zaprojektowany został przez artystę rzeźbiarza Antoniego Bogaczyka, przedstawiający postać św. Józefa z Dzieciątkiem na tle pejzażu ukazującego kościół i fabrykę, konsekrowany został w 1931 r. przez sufragana warszawskiego ks. dr. Stanisława Galla. Po bokach umieszczone są figury św. Tereski od Dzieciątka Jezus – patronki kobiet i św. Stanisława Kostki – patrona młodzieży. Do nowoczesnych akcentów w kościele należą obraz Adama Styki „Chrystus Król w cierniowej koronie”, obraz Matki Bożej Częstochowskiej i obraz Miłosierdzia Bożego.

Początkowo nabożeństwa w kościele odprawiali kapłani dojeżdżający ze Słomczyna, dopiero w 1930 r. Kuria Metropolitalna Warszawska mianowała ks. Stanisława Pancera rektorem kościoła filialnego w Jeziornie Fabrycznej. Parafia została erygowana dopiero w 1957 r. przez Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

[Skrzynka] - malutka próbówka - została ukryta w pewnej odległości od kościoła, w miejscu, gdzie można kamuflować się 'na fotografa' / turystę podziwiającego bryłę świątyni.

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Information
07.03.2018 (07.03.2018)
Cache nameŚw. Józef z Mirkowa
Hintpodwójne drzewo. pomiędzy. nisko
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device